Ceny benzyny w Polsce i USA A.D. 2010

Aktualne na 12. kwietnia 2010 roku porównanie ceny benzyny i jej składników w dwóch bardzo odległych krajach: Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i Polsce. Różnica ogromna. W Polsce litr benzyny (bezołowiowa 95) kosztował 4,59 zł / litr. W USA ten sam litr (po przeliczeniu z dolarów i galonów na litry i złotówki) kosztował 2,17 zł / litr.

Jeszcze ciekawiej wyglądają różnice między składnikami ceny. Biorąc łącznie koszt ropy, przerobu i dystrybucji do klienta w Polsce otrzymywaliśmy litr benzyny za 2,11 zł (po oczyszczeniu z podatków). Amerykańskie firmy dostarczały każdy litr o 30 groszy taniej. Grosze to niby nic, ale jeśli pomnożyć to przez ok. 25 miliardów litrów sprzedawanych w Polsce... Można powiedzieć, że polski sektor paliwowy jest nieefektywny.

Różnica cen ropy wynika z różnych metod ustalania tego składnika w cenie paliwa. W USA funkcjonuje oficjalny wskaźnik kosztów nabycia ropy przez rafinerie ("U.S. refiner acquisition cost"), obejmujący cenę ropy oraz koszty dostawy do rafinerii. Pozwala to dokładniej odróżnić koszty surowca od kosztów przerobu i marketingu. W Polsce nie mamy takiego narzędzia, więc dla kalkulacji przyjmuje się cenę ropy Brent. Dlatego na poziomie cen ropy jest to tylko orientacyjne porównanie. Za to koszty dostarczenia przez branżę litra paliwa dla klienta na stacji są metodologicznie porównywalne.

Ale prawdziwą różnicę w cenach dla kierowców czynią podatki. W USA pobiera się 36 groszy / litr, gdy w Polsce 2,48 zł (akcyza, opłata paliwowa, VAT). Dlatego za benzynę płacimy ponad dwa razy więcej niż Amerykanie.

Ceny_podatki_benzyna_Polska_USA_2010.jpg

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz