Energia odnawialna musi być twardziej wprowadzana

Jak wcześniej pisałem ("Stachanowskie zobowiązania klimatyczne"), przedsiębiorstwa działające na zachodzie (w ramach wolnego rynku oczywiście) są "zachęcane na rozmaite sposoby, żeby podejmować zobowiązania do działania w kierunku realizacji polityki państwa. Tak jak i za czasów komunizmu i centralnego planowania.

Podstawą, jak pisałem, są "zobowiązania" do zrobienia czegoś, oczekiwanego przez władzę. Ale często jest to tak sprzeczne z ekonomią, charakterem firmy, jej umiejętnościami, że "zobowiązania produkcyjne" pozostają w próżni.

I tak jest w sektorze energetycznym, a szczególnie sektorze ropy i gazu. To największy sektor energetyczny, jego kapitalizacja jest o 50% większa niż przedsiębiorstw usług publicznych (utilities). Model biznesu tego sektora jest zagrożony obecną polityką Unii Europejskiej. A te firmy uporczywie nie chcą się "dywersyfikować" (czyli mówiąc wprost: odchodzić od ropy i gazu[*]. Nie chcą kupować aktywów i angażować się w sektor energii odnawialnej. Co ilustruje poniższy wykres:

Dlatego w takich sytuacjach dobrowolność i zobowiązania nie wystarczają, władza musi zastosować silniejsze narzędzia. O takie działania apeluje think-tank Breugel, nazywając je "sygnałami zmiany polityki". Chodzi o twarde wprowadzenie kosztów dwutlenku węgla do rachunku ekonomicznego tego sektora. I to na znaczącym poziomie.

- - -
[*] - tak samo jak "dywersyfikacja" dostaw gazu oznacza odwrócenie się od gazu z Rosji, o czym już dzisiaj mówi się otwarcie (Witold Waszczykowski: celem Polski jest zakończenie importu gazu z Rosji).
Reinforcing the EU energy industry transformation: stronger policies needed

* * *

P.S. Nie dość, że się opierają, to otwarcie mówią, że z tą zieloną energią coś nie tak. Bob Dudley, szef BP, twierdzi, że "zielone projekty nie przynoszą nam wciąż wystarczającego dochodu". A jak wiadomo, dodaje - "stabilny biznes musi być dochodowy".

I jeszcze bluźnierczo podważa całą "zieloną" filozofię:

"Świat jeszcze długo nie będzie chodził na odnawialnych źródłach. Zmiany w energii zabiorą dziesięciolecia i dziesięciolecia i dziesięciolecia".

"Energia odnawialna jest już dojrzała i pomimo najbardziej nawet agresywnych prognoz, świat będzie szukał gdzie indziej, innych źródeł energii na najbliższe dekady."

CNBC: BP CEO Bob Dudley: Renewable energy projects don't make us much profit

- - -
25 września, 2017

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz