O smogu, walce Polski w UE - w Polskim Radio 24

polskieradio24.gifJuż od dawna nie komentuję dla radia, telewizji czy mediów, ale coś z archiwum. I coś aktualnego - o smogu. Tym straszliwym zjawisku, któremu media (chyba zachęcone jakimiś funduszami?) straszą nas podobnie jak globalnym ociepleniem.

Polska skarży dyrektywę UE o jakości powietrza. "Te regulacje blokują rozwój gospodarczy"

Polska zaskarżyła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przepisy dotyczące nowych limitów emisji szkodliwych substancji, które zanieczyszczają powietrze. Skarga przygotowana przez resort środowiska dotyczy przepisów ustanawiających maksymalne limity emisji dwutlenku siarki, cząstek stałych i tlenków azotu. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak.
.
Choć dzięki wprowadzeniu regulacji Unii Europejskiej w całej Wspólnocie ma się stopniowo poprawiać jakość powietrza, zdaniem Andrzeja Szczęśniaka polski rząd postąpił słusznie. - Przez wiele lat nie podejmowaliśmy walki z przepisami, które były ewidentnie szkodliwe i niesprawiedliwe dla Polski. Polska wreszcie uderza w przepisy Unii Europejskiej, które wyraźnie ją dyskryminują – zaznaczył gość.

Choć przyznał, że "czystość powietrza jest ważną wartością", a "ludzie boją się smogu" podkreślił również, że regulacje Unii blokują rozwój gospodarczy Polski. - Regulacje te powodują, że w Polsce nie będzie powstawać ciężki przemysł, a energetyka węglowa będzie ograniczona, kosztowna i niekonkurencyjna w stosunku do zielonej energetyki. To elementy, które hamują rozwój – wyjaśnił Szczęśniak.

Dodał, że Polska jest jedynym krajem w Europie, który ma tak duży problem z uwagi na ilość węgla na swoim terytorium. - Węgiel kamienny w Polsce to 85 proc. całego węgla kamiennego Unii Europejskiej - podsumował.

Polskie Radio 24
06.04.2017

Posłuchaj

polskieradio24.gif

- - -
27 grudnia, 2017

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz