Ceny prądu na świecie

Ceny prądu porównujemy zwykle pomiędzy krajami Unii Europejskiej, bo są dość łatwo dostępne (www.energy.eu). Natomiast szersze porównanie może być bardzo ciekawe.

Rosyjskie ministerstwo energii w corocznym wykładzie pokazało zestawienie cen energii w wielu krajach, także poza Europą, a co ciekawe, także w Polsce.

ceny-energii-elektrycznej-swiat-RosMinEnerg-6129_A.jpg

Dla mieszkańców najtańszą energię mamy w Rosji - 18 groszy z kWh (z dostawą) na Syberii i 27 groszy w części europejskiej i na Uralu. Polska rodzina płaci 60 groszy, a Niemcy ponad złotówkę. Polskie rodziny mają porównywalne ceny z Francją i Finlandią, choć udział tych cen w budżecie domowym jest nieporównywalnie większy ("Wszyscy jesteśmy na granicy ubóstwa energetycznego"). Ale prawie 2 razy droższy niż Amerykanie.

Dla przemysłu jest ciekawie - najtaniej w USA - 21 groszy za kWh, taniej niż na Syberii - 22 grosze (drożej niż dla mieszkańców). Polskie ceny są wyższe niż w pokazanych krajach EU - 38 gr / kWh, gdy w Finlandii 30 a we Francji 35. Najdroższy prąd jest we Włoszech - 3,5-krotnie droższy niż w USA, 2 razy niż w Polsce.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz