Węgry

Viktor Orban to fenomen polityczny

polskieradio24.gif – Viktor Orban to fenomen polityczny Europy Środkowej, który w 2010 roku przeprowadził pokojową, antysystemową rewolucję węgierską. Zmienił on ustrój liberalnej demokracji na demokrację chrześcijańsko-narodową.

Węgry: ataki z Zachodu (17)

medium_hungary-krisztina-morvai-colony-eu-parlament.jpgSzczytowym punktem konfliktu w Parlamencie było przeprowadzenie przez komisję wolności obywatelskich (ale nie parlament) tzw. „raportu Tavaresa”. Nakazywał on cofnięcie większości zapisów z konstytucji oraz stworzenie nowego „mechanizmu kopenhaskiego”, nadzorującego państwa członkowskie pod względem przestrzegania podstawowych wartości unijnych, a nawet powołanie stałej misji OBWE, monitorującej przebieg wyborów.

Węgry zwracają się na wschód (16)

medium_putin-orban-wink-january2014.jpgOrbán twierdzi, że „odcinanie Rosji od Europy nie jest racjonalne”. Uważa Rosję (w ślad za Helmutem Kohlem i François Mitterrandem) za partnera strategicznego, bez którego Europa nie może być konkurencyjna. Podobnie dla Węgier, dla których Rosja jest ważnym rynkie, drugim po Niemczech partnerem handlowym.

Węgierska polityka wobec Zachodu (15)

medium_Szijjarto.jpgPodstawowe wektory polityki zagranicznej Orbán zdefiniował następująco: trzy filary: amerykański to sojusz militarny, współpraca gospodarcza i suwerenność polityczna. Europejski to związek polityczny, ekonomiczny i wojskowy. Rosyjski to szacunek dla prawa międzynarodowego i korzystania z szans współpracy gospodarczej”.

Węgrzy preferują kapitał krajowy (14)

large_Orban_Wegry_wyborcza_4-01-2012.jpgWęgrzy postawili sobie także za cel stworzenie strategicznych krajowych koncernów, co dla małych państw jest trudnym wyzwaniem. Jednak przykłady Norwegii czy Holandii w budowie koncernów narodowych (np. energetycznych) dowodzą, że mogą one tworzyć duże i efektywne podmioty gospodarcze, gdy mają zaplecze silnych instytucji państwowych.

Węgierskie bitwy o handel i energię (13)

medium_Hungary-Sign-advertising-government-public-utility-fee-cuts.jpgW 2013 r. rząd w dwóch etapach obniżył koszty energii, wody i ciepła o 20%, dwukrotnie zmuszając dostawców do zmniejszenia taryf. W najuboższych gospodarstwach domowych, które wydawały na media jedną trzecią środków, rachunki zmniejszyły się o 350 euro rocznie.

Węgry - opodatkowanie zagranicznych monopoli (12)

hungary-herb.jpgRząd oskarżał zdominowane przez zagraniczny kapitał media, że latami używały sztuczek księgowych, by nie płacić podatków dochodowych. W lecie 2014 r. wprowadzono podatek od dochodów reklamowych − progresywny, do wysokości 40% przychodów z reklamy (w 2015 r. podniesiony do 50%). Nie pobierano go, gdy obroty były niższe niż 2 miliony dolarów, aby nie obarczać małych firm, natomiast wysoko obciążono największych graczy

Węgry - bank centralny służy gospodarce (10)

medium_matolcsy-central-banks-governor2.jpgBank centralny zaczął spełniać funkcję motoru gospodarki po marcu 2013 r,. gdy na prezesa został mianowany György Matolcsy, wcześniej minister gospodarki i autor „nieortodoksyjnej” polityki gospodarczej. Instytucje finansowe nie mogły go lubić, gdyż twierdził, że „są piratami”, a o MFW wyrażał się dość pogardliwie.

Pages

Subscribe to Węgry