Ukraina - kryzys 2014

Rosja - Europa, moce gazowe

medium_Ukraina-Rosja-wojna-Europa-Gazprom-zakloci-20-06-2014.jpgPrzyjrzyjmy się infrastrukturze importowej gazu z Rosji do Europy. Ponad 200 milionów m2 dziennie (z prawie 750 mln) może płynąć przez Wielkie Kapuszany na Słowacji. To jest podstawowe zagrożenie dla Europy Środkowej. Jego wyłączenie w zimie pozostawia tę część kontynentu bez gazu i przy długotrwałym konflikcie grozi poważnymi skutkami.

Ceny rosyjskiego gazu w Europie

medium_Gas-prices-EU-Russia_165A.jpgWiele nieporozumień nagromadziło się wokół cen rosyjskiego gazu. Jednym z powodów jest także konflikt na Ukrainie. Dzisiejsza formuła cenowa gazu wg kontraktu z 2009 roku wynosi 485 dolarów / 1000 m3. Rosjanie pod warunkiem spłacenia przez Ukrainę długów jeszcze z 2013 roku (wysokości 1,6 miliarda dolarów), proponują ceny 385 dolarów.

Krajobraz przed kryzysem gazowym (1)

medium_EU-gas-storage-may-2014A.jpgZapasy gazu w Europie są na wysokim poziomie - w europejskich magazynach jest - 51,5 mld m3 (64% wypełnienia), w tym Polska 1,666 mld (67%). Znacznie lepiej niż rok temu, ale dość podobnie do 2011 roku.

Scenariusz kryzysu ukraińskiego?

"To jest realne ostrzeżenie. To będzie zarządzany kryzys. Latem zostanie wypróbowany scenariusz przesyłu przez Ukrainę gazu dla Europy bez dostarczania jej na samą Ukrainę"

O ukraińskim kryzysie i unii energetycznej

medium_PolsatBiznes-Rozmowa-Wydarzen-2-05-2014.jpgSytuacja Rosji? Problemem jest Ukraina a nie Rosja. Ta musi dostarczać gaz, dochody budżetu itd. Ale Ukraina nie płaci za gaz od kilku miesięcy. Oświadczenie radykała Jarosza brzmiało: "Rosjanie wejdą - wysadzamy rurociągi". I to finansowa strona i niestabilność samej Ukrainy jest problemem.

Ukraina – energetyczny upadek

medium_Ukraina-Polska-ropa-zuzycie-BPstats_182.jpgUkraina była bogatym regionem Związku Radzieckiego, jej PKB przewyższał rosyjski, poziom życia i uprzemysłowienie również. Dlatego i konsumpcja gazu wzrosła do 120 miliardów (8-krotnie więcej niż dzisiaj Polska) w latach 80-tych. Po upadku ZSRR Ukraina zmniejszyła produkcję (wydobywa 20 miliardów m3), stała się krajem importu i tranzytu rosyjskiego gazu.

O kryzysie ukraińskim

polskieradio24A.jpgRosji nie zależy na zaognianiu sytuacji i ograniczaniu dostaw gazu do Europy. Dzisiaj mamy raczej rosyjską ofertę rozmów niż jakieś realne zagrożenie zakręcenia kurka, a Rosjanie przede wszystkim chcą uniknąć odpowiedzialności za kryzys na Ukrainie.

Захід допоможе Україні розрахуватися за російський газ

btb-tv-ukr.png«Думаю: головною умовою виділення грошей ЄС буде надання змоги європейським компаніям вийти на ринок України. Має бути ряд перетворень. Я переконаний, що Єврокомісія хоче надати фінансову допомогу Україні для розрахунку за російський газ. Але ви мусите реструктурувати газовий ринок», - переконаний експерт.

Ukraina, kilka komentarzy

medium_szczesniak-polsat-biznes-04-03-2014.jpgAmerykański miliard dolarów to będzie kolejny kredyt i to na bardzo twardych warunkach. Warunki IMF - amerykańskiego narzędzia polityk międzynarodowej - są dla Ukrainy arcy-trudne. Wymagaja np. by podnieśli oni cenę gazu dwukrotnie albo nawet trzykrotnie do tzw. cen rynkowych. Nie będzie to pomoc w sensie - macie i wydawajcie, ale to kredyt w stylu: "pożyczamy, a wy w zamian dostosujcie ukraińską gospodarkę do naszych standardów", na które wg mnie Ukrainy nie stać.

Pages

Subscribe to Ukraina - kryzys 2014