Ukraina

Odciąć Ukrainę i wypchnąć Rosatom

large_ukraine-usa-eu-2015.jpgDla USA sankcje rosyjskie nie były kosztownym przedsięwzięciem, nie łączyły ich bowiem z Rosją znaczące więzi gospodarcze, ale kraje europejskie nie chciały sankcji, gdyż zbyt dużo na tym traciły. Dlatego konieczny był pewien nacisk, o którym szczerze opowiadał wiceprezydent Joe Biden studentom Harvardu.

Ukraińska chemiczna prywatyzacja

large_odessa-priportowoj.jpgOdeski Zakład Przyportowy został 31 grudnia zamknięty, Zdecydował o tym rząd Ukrainy pod naciskiem Naftogazu, obarczonego wcześniej obowiązkiem dostawy gazu do Przyportowego, który zbuntował się i odmówił w 2017 r. dostarczania gazu.
Gdy rok temu pisałem tekst o ukraińskiej chemii, kończyłem zdaniem: „Nie najlepszy czas na prywatyzację”, nie przypuszczałem nawet, że aż tak źle pójdzie.

Co tam w ukraińskiej chemii

ukraine-chemical.jpgW zawrotnym tempie kurczy się gospodarka - produkt narodowy w 2015 r. zmniejszył się aż o 12%, rok wcześniej - o 5,8%, zaś liczony w dolarach upadł ze 183 miliardów dolarów w 2013 roku do 115 miliardów w roku ubiegłym. Jeszcze szybciej upada przemysł

Ukraina bez rosyjskiego gazu - PolskieRadio24

polskieradio24.gifPrawdopodobieństwo zaprzestania przez Rosję dostaw gazu do Unii Europejskiej jest równe zeru a Polska i Ukraina muszą pamiętać, że dla jądra starej Unii, czyli Francji i Niemiec, Rosja jest strategicznym partnerem.

Ukraina liberalizuje gaz

large_wirtschaftsblatt.jpgDie vor wenigen Tagen verabschiedete Reform des ukrainischen Gasmarktes soll den Wettbewerb stärken und die Branche den EU-Standards annähern. Doch einige Fachleute, zum Beispiel im Nachbarland Polen, blicken bereits eher skeptisch auf die beschlossenen Schritte:

Odwrócony gaz, czyli rewers

medium_ukraina-rewers-zn-ua.jpgSłowacja nie chciała sobie psuć stosunków z Gazpromem i opierała się odwróceniu kierunków przesyłu, ograniczały ją bowiem kontrakty, uniemożliwiające inne od dzisiejszych przepływy gazu. Jednak nacisk Brukseli spowodował zbudowanie nowego połączenia, zawracającego gaz na wschód. Jeszcze mocniej opierają się Węgry, które 25 września odmówiły przesyłu gazu, wyżej ceniąc sobie zapełnianie własnych magazynów niż pomoc sąsiadom. Austria także nie chce zawracać gazu, woli doprowadzić rurociąg South Stream do Baumgarten.

Ukraina – potencjał kryzysu i współpracy (3)

medium_ukraina-oil-gas-journal1.jpgStrategiczne znaczenie Ukrainy dla Europy jako kraju tranzytu gazu wyraża się w liczbie 16 procent. Tyle całkowitego zużycia gazu Unii w 2013 r. przesłano przez terytorium naszego wschodniego sąsiada, zaopatrując w rosyjski gaz 18 krajów Europy, a w kilku z nich w stu procentach pokrywając potrzeby.

Ukraina – Rosja i Polska (2)

medium_przeglad-gazowniczy.jpgUkraina nie odgrywa dla Polski tak kluczowego znaczenia jak dla Słowacji czy Bułgarii. Jednak porozumienia z 2003 roku, gdy Polska musiała zmniejszyć zakontraktowane z Gazpromem ilości gazu, doprowadziły do przypisania większości rosyjskiego importu do połączeń ukraińskich. To spowodowało, że odczuwaliśmy konflikty gazowe między Rosją a Ukrainą, jednak nie w tak poważnym stopniu, jak można to było wyczytać w mediach.

Ukraina – potencjał kryzysu i współpracy (1)

medium_ukraina-gaz-produkcja-zuzycie-182a.jpgUkraina zajmuje strategiczne miejsce między Europą a Rosją i dla naszego bezpieczeństwa dostaw gazu ma kluczowe znaczenie. Dzisiejszy kryzys polityczny nad Dnieprem i konkurencja między wschodem a zachodem o ten region ma także wymiar gazowy. Pytanie, czy przerodzi się w konflikt czy zaowocuje współpracą. Potencjał każdego z tych scenariuszy jest znaczący.

Pages

Subscribe to Ukraina