South Stream

Kto zyskał, kto stracił? (8)

medium_south-stream-map_0.jpgCzy projekt zastąpiony zostanie przez Turkish Stream? Po wycofaniu się  z Południowego Potoku, nie zaprzestano ani produkcji rur, ani ich dostawy na wybrzeże. W końcu 4 mld USD, wydane na rosyjską infrastrukturę, nie może pójść na marne.

Unia blokuje Południowy Potok (7)

medium_EUrope-South-Stream_MoscowTimes.jpgW grudniu 2013 r., gdy już wszystkie przygotowania były zakończone, Komisja Europejska uznała umowy rządowe między uczestnikami projektu i Rosją za sprzeczne z prawem unijnym. Zagroziła, że banki europejskie nie będą finansować takiego projektu.

Węgierski Dawid przeciw Goliatowi (6)

medium_orban-gazprom-chief.jpgWęgierski premier Wiktor Orban otwarcie mówił o działaniach Waszyngtonu, który „wywierał na Węgry ogromną presję, obawiając się ich zbliżenia z Rosją”. Na oskarżenia i sankcje odpowiadał wprost: „Nie prowadzimy polityki pro-rosyjskiej, ale politykę pro-węgierską”.

Bruksela nie pokryje bułgarskich strat (5)

medium_bulgaria-kerry-12-2014.jpgŻaden z planowanych projektów nie został zrealizowany, podczas gdy Bułgaria miała szansę stać się największym energetycznym ośrodkiem tranzytowym na Bałkanach, być producentem i eksporterem taniego prądu z elektrowni jądrowych, który jest sprawą kluczową także politycznie.

Bułgaria – najsłabsze ogniwo (4)

medium_bulgaria-mc-cain.jpg„Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone, iż konsorcjum, którego właścicielem jest osoba podlegająca sankcjom w USA, jest wykonawcą tego rurociągu. Firmy i osoby fizyczne, które udzielają materialnego wsparcia Strojtransgazowi, mogą być również objęte sankcjami ze strony USA”.

Włochy, czyli przyjaciel pod presją (3)

medium_south-stream-map_0.jpgAmerykańscy politycy starali się zapobiec strategicznej współpracy ENI z Gazpromem. Odwoływali się do dywersyfikacji, co w przypadku Włoch, które importują gaz z wielu źródeł (a udział rosyjskich dostaw wynosi 30%), jasno pokazuje, że nie chodzi o zróżnicowanie dostaw lecz o osłabianie stosunków z Rosją.

South Stream - bałkańska ofensywa (2)

medium_south-stream-map_0.jpgStrategicznym celem South Streamu było rozbudowanie wpływów Rosji na Bałkanach tj. w tradycyjnym regionie swojego oddziaływania. Moskwa ma tam rozległe interesy, a obszar ten jest jej bliski historycznie, kulturowo i religijnie. W regionie tym mieszkają Słowianie, prawosławie jest wyznaniem dominującym, a państwa (szczególnie Bułgaria i Serbia) tradycyjnie łączy z Rosją przyjaźń i bliskość kulturowa. Do dziś żywe są tam bolesne wspomnienia bezsilności Rosji w obliczu wojny w Jugosławii i bombardowań Serbii w latach 90.

Południowy Potok - gazowe starcie mocarstw (1)

medium_south-stream-map.jpgGazociąg miał się składać z czterech, 32-calowych (813 mm), nitek rur, które na długości 925 km zostałyby ułożone w 12-metrowych odcinkach na dnie Morza Czarnego. Największym wyzwaniem technicznym była głębokość – miejscami aż 2240 metrów poniżej poziomu morza. To tak, jakby najpierw poprowadzić rury na najwyższy polski szczyt Rysy tylko że w dół, a następnie z tych głębin wyprowadzić je na brzeg.

OPEC i South Stream (Jedynka)

medium_Szczesniak-polskie-radio2.jpg– Tańsze tej zimy będzie ogrzewanie domu olejem opałowym. To jest bardzo dobra wiadomość, bo odbiorcy gazu ziemnego czy to LPG czy energii elektrycznej, którą ogrzewamy domy, z tego nie będą się cieszyć. Tej zimy najbardziej będą to odczuwali ogrzewający domy olejem opałowym – mówi gość Jedynki.

South Stream - trzaśnięcie drzwiami

medium_South-Blue-Stream-Gazprom.jpgHuk zatrzaskiwanych drzwi do przepastnych zasobów gazowych Rosji wzmocnił jeszcze Alieksiej Miller, mówiąc: "to koniec. Projekt jest zamknięty" (tutaj zanucić można ulubionego mojego Morrisona "This is the end, my only friend, the end").

Pages

Subscribe to South Stream