Rosja

O rosyjskim gazie

large_russia-gas-sievier2.jpg100 miliardów m3 gazu to rezerwa mocy, która Gazprom może w każdej chwili uruchomić. Jak może to być przydatne, pokazuje gwałtowne zwiększenie dostaw gazu w grudniu i styczniu. Właśnie podczas ostrych mrozów, gdy gaz jest potrzebny, a na dodatek Komisja Europejska skończyła z absurdem (czy bardziej zamierzoną polityką blokowania importu z Rosji) trzymania rurociągu OPAL na wpół pustym...

Światowy spisek naftowy nie wypalił

medium_opec-rosja-doha_0.jpgW zmowie czołową rolę odgrywały dwaj najważniejsi światowi eksporterzy i producenci – Arabia Saudyjska i Rosja. Początkowo osiągały swój cel – już po pierwszych przeciekach w styczniu – ceny ropy podskoczyły w górę i to bardzo mocno – z 28 do 35 dolarów. Pogłosek podnoszących ceny nie wystarczyło na długo, więc...

OPEC + Rosja: Fiasko w Doha

large_opec-rosja-doha.jpg"Arabia postanowiła potwierdzić swą dawną strategię sprzed półtora roku: Saudyjczycy są przygotowani na długą wojnę cenową z konkurentami. Najpierw strategia niskich cen była wymierzona w USA. Teraz w Iran". Rosja próbowała odegrać rolę mediatora między sunnicką Arabią Saudyjską a szyickim Iranem, ale okazało się, że "nie dysponuje narzędziami, by przełamać ten konflikt"

Dlaczego nie zrezygnujemy z rosyjskiej ropy

Rosja_ropa_wyklad2016.jpgWciąż trwają naciski polityczne, nie biorące pod uwagę naszych interesów gospodarczych. Przy każdym długoterminowym kontrakcie, który jest zawierany przez PKN Orlen pojawia się tego rodzaju presja, by odejść od ropy rosyjskiej. Media - tak główne gazety i portale para-branżowe - ogłaszają alarm, snują domniemania i rzucają oskarżenia. To już rutyna, od wielu lat powtarzający się rytuał.

O Rosji i OPEC dla PAP

rosja saudi arabia"Rozmowy Moskwy z krajami OPEC nie dadzą twardego porozumienia, lecz jedynie miękki układ, w którym mowa jest tylko o zamrożeniu wydobycia" - podkreśla ekspert w rozmowie z PAP. Przypomina też, że ze względu na specyfikę swego wydobycia Rosja nie może ograniczać go w taki sposób, jak np. Arabia Saudyjska - "nie da się tam przykręcić kurka na pół gwizdka".

OPEC Plus?

rosja saudi arabiaOkoło 20 marca zapowiedziano kolejne spotkanie. Toczą się konsultacje, czy ma się odbyć w Moskwie. To byłoby duże wyzwanie geopolityczne dla Zachodu, ale także dylemat dla Rosji, która trzymała się do tej pory polityki nieangażowania się w "światowy kartel naftowy". Pytanie, czy teraz pomoże zbudować OPEC Plus.

Pages

Subscribe to Rosja