Polska w Europie i świecie

Więcej pijemy

medium_alkohol-kraje-oecd.jpgLitwini piją najostrzej, Rosjanie też nieźle, my w grupie z Niemcami i Francuzami. W odróżnieniu od większości krajów, gdzie spożycie spada, w Polsce rośnie. Od alkoholu uzależnionych w Polsce jest 600 - 740 tysięcy osób, nadużywa alkoholu - 3 miliony Polaków.

Nie oszczędzamy

medium_oszczednosci-gospodarstw-eurostat.jpgPolskie gospodarstwa domowe nie oszczędzają. Pod względem stopy oszczędności (stosunek środków zaoszczędzonych do dochodów do dyspozycji) znajdujemy się w ogonie Europy.

Czytelnictwo pada

Skurczyła się nam grupa osób czytających dużo (więcej niż książkę co dwa miesiące). Jeszcze na początku wieku było ich 22 - 24 procent, gdy obecnie ta liczba spadła do 11%. Ubyło nam około 3 miliony czytelników.

Transport towarów w górę, pasażerów - w dół

medium_transport-pasazerski-dreberis2a.jpgKierunki rozwoju i "zwoju" transportu są zgodne z podziałem na tych, wg których "Polska kwitnie" - wozimy towarów, że aż hej. Z drugiej ci, dla których "Polska w ruinie" - ludzie nie jeżdżą, nie mają pracy, nie mają pieniędzy...

Polska - Indie, naprawdę sukces?

medium_Piechocinski-indie.jpgMożna ogłosić pełen sukces strategicznego planu polskiego rządu "tania polska praca dla całej Europy". Wchodzimy w fazę "Go Global". Rząd z pewnością będzie się zachwycał wskaźnikami wydajności pracy (czytaj - zyskami inwestorów) i rosnącym PKB.

Praca, trudno o nią w Polsce

medium_praca-vacancy-rate-Eurostat1.jpgPolska zajmuje przedostatnie miejsce wśród gospodarek europejskich pod względem ilości ofert pracy wobec całości miejsc pracy (szerzej). Oferty pracy to zaledwie 0,5% miejsc pracy w gospodarce, czyli na 200 miejsc pracy - jedna oferta.

Wypływ zysków zagranicznych inwestorów (2)

medium_bilans-platniczy-dochody-z-inwestycji-zagr-502A.jpgW 2013 roku przedsiębiorstwa i inwestorzy zagraniczni wysłali do siebie zyski z polskich inwestycji w kwocie ponad 88 miliardów złotych . Ponad 2 300 zł rocznie na każdego Polaka, starego, młodego, oseska, a i też emigranta

Polska gospodarka na stratach (1)

medium_bilans-handlowy-towarowy-Polski-502A.jpgCo przedsiębiorca powiedziałby o firmie, która więcej ma kosztów niż przychodów? Powiedziałby: „nie jest dobrze, ale się zdarza”. A co powiedziałby, gdyby taka firma miała takie straty przez ponad 20 lat? Zapytałby: „a jak ona jeszcze istnieje?”

25 lat wolności i depresja

medium_future-sorrow-vox-populi-citigroup.jpgWokół szaleją obchody 25 lat wolności. Cieszyć się wypada, cieszyć się to obowiązek. Ale coś Polacy się nie cieszą. Polacy zapytani, czy ich dzieci będą żyły lepiej niż oni, odpowiadają w większości: "gorzej".

Polska praca coraz tańsza

medium_EU-proc-koszty-pracy-wykres2-Eurostat-501.jpgKoszty pracy trzymać nisko - to podstawowa strategia naszej polityki. Bez taniej pracy nie ma polskiej gospodarki. I tej linii trzymamy się twardo i odnosimy kolejne sukcesy. Na tle europejskiej gospodarki, która lepiej płaci swoim pracownikom, wypadamy coraz lepiej. Coraz mniej płacimy za pracę, coraz bardziej konkurencyjni jesteśmy.

Pages

Subscribe to Polska w Europie i świecie