Polska

Gazoport 2.0?

gazoport Nie ma mowy o rozbudowie całego gazoportu, tylko jednej instalacji - regazyfikacji. Instalacje te to poważny problem Świnoujścia. Zwykle bowiem do regazyfikacji powinno się wykorzystywać naturalne ciepło morza lub ciepło odpadowe np. elektrowni. Jednak przy Świnoujściu są na tyle zimne wody, że trzeba było zamiast systemów otwartych (Open Rack Vaporizer - ORV) – zainstalować urządzenia wymagające spalania gazu (Submerged Combustion Vaporizers – SCV).

„Awaria Jamału”, czyli system działa

large_gaz-jamal-2017.jpg System dostaw gazu ziemnego z Rosji do Polski zadziałał sprawnie, przeszedł drobną awarię techniczną po stronie białoruskiej bez najmniejszych skutków dla odbiorców. Świadczą o tym ceny na giełdzie, która zareagowała zwiększonymi obrotami na rynku dnia bieżącego i na chwilę jedynie podskoczyły ceny: (wtorek 68,44 zł/MWh, środa 77,85, czwartek 67,98, piątek 67,66). Na rynku dnia następnego prawie nie zauważono problemu

Co za hałas, co za szum!

W czerwcu miał miejsce kolejny wirtualny kryzys gazowy. Pojawiło się mnóstwo informacji nieprawdziwych, nie wiadomo skąd wziętych, ale przez dobrych kilka godzin – tych najważniejszych, gdy media żyły tym tematem – wypełniały one przestrzeń publiczną. Czegóż tam nie było… Drobny problem techniczny wywołał takie komentarze, że strach czytać.

No deal, Mister Trump?

Trump DudaPolska i cała Europa wybudowała infrastrukturę. Wydano miliardy euro i powstały instalacje gotowe przyjąć 200 miliardów m3 gazu rocznie. To znacznie więcej niż Rosja eksportuje do Europy. Problem w tym, że biznesowo te instalacje to katastrofa. Poziom ich wykorzystania nie przekracza 20 procent, a i to głównie na Półwyspie Iberyjskim i wybrzeżu Atlantyku.

Dwa scenariusze opłaty paliwowej (Polskie Radio 24)

polskieradio24.gifCeny ropy osiągnęły chyba minimum w dzisiejszej sytuacji rynkowej. Pozostaje jednak pytanie czy nie wystrzelą w górę – to byłby czarny scenariusz. Jeśli się spełni, mielibyśmy sytuację, w której ceny rosną i nagle pojawia się dodatkowe 25 groszy, które trzeba zapłacić od 1 sierpnia – podsumował Szczęśniak.

Co z ceną gazu? (Dziennik Bałtycki)

dziennik baltyckiMedia milczą na ten temat, a PGNiG skutecznie zasłania się tajemnicą handlową. W przypadku USA tych kosztów nie da się ukryć, ceny są podawane na amerykańskich stronach rządowych. Co prawda polski minister energetyki mówi, że będziemy jeszcze negocjować ceny, ale wielkiego pola do negocjacji nie ma.

O opłacie paliwowej (Dziennik Bałtycki)

dziennik baltycki- O jakie pieniądze toczy się gra?

O duże. Ostatnio (według danych z 2015 r.) w Funduszu jest to ok. 4 mld zł rocznie z opłaty paliwowej, po podwyżce ta suma może się więcej niż podwoić, gdyż 20 gr na litrze przyniesie ok. 5 mld zł.

Ratyfikacja Paryża, czyli nic nie ugraliśmy

large_szyszko-eu-paris-deal.jpgJednym słowem sielanka, a miała być ostra walka o polski węgiel i energetykę. Ani w oficjalnych konkluzjach Rady nie ma słowa o Polsce czy jakichkolwiek specjalnych warunkach dla kogokolwiek. Ani w nieoficjalnych, gdyż medialne przecieki mówiły, że „Polska starała się o zmianę podstawy prawnej podejmowania decyzji o klimacie na wymagającą jednomyślności, ale nie osiągnęła tego”.

Pages

Subscribe to Polska