Peak Oil

Peak Oil, amerykański, łupkowy

P.S. listopad 2015 A teraz już Bakken jest poniżej wydobycia sprzed roku. Peak Shale Oil pełną gębą :-)

medium_shale-oil-usa-bakken-eia.pngOczywiście Ameryka będzie nadal przez lata naftową potęgą, jest jednym z trzech producentów (z Arabią Saudyjską i Rosją), które daleko wyprzedza pozostałych. Jednak o tak bajecznych wzrostach... trzeba zapomnieć. Na dodatek ten upadek uderza także w gaz. Złoża są mieszane, gaz najczęściej jest produktem ubocznym wydobycia ropy z łupków. Jego też dotyka amerykański łupkowy Peak Oil.

EU energy peak. Demand

medium_EU-energy-consumption-history-eurostat1.jpgEuropa daje przykład procesu (wcześniej opisanego - "Oil Peaked 2006, demand"), gdy powodem spadku zużycia nie jest brak surowców, ale osiąganie przez społeczeństwa poziomu konsumpcji, który już nie prowadzi do wzrostu zużycia energii. Dodatkowo intensywna polityka oszczędności energii, spowodowana ubóstwem energetycznym Unii, doprowadziła do tego zjawiska. Prędzej czy później, za nami pójdą inni.

Peak Oil? No – Green Peak

medium_Green_energy_2013_investments1.jpgOstatnimi laty głosy o Peak Oil przycichły, gdyż wysechł strumień finansów dla przeróżnych fundacji i organizacji społeczeństwa obywatelskiego (NGO's), rozgłaszającego upadek ropy naftowej i rychły krach paliw kopalnych.

Proved reserves czyli "za 40 lat zabraknie ropy"

medium_Ropa-rezerwy-produkcja-skumulowana-USA-BP_A.jpgW zapowiedziach, że "za 40 lat zabraknie ropy" (nawiasem mówiąc: różnie tu wróżą:niektórzy nawet za 5 lat, często za 30. prezydent Carter ze swoim słynnym: ‘‘We could use up all the proven reserves in the entire world by the end of the next decadey’’ z 1977 roku.) opiera się na bardzo statycznym (więc niezgodnym z prawdą rozumieniu owych potwierdzonych zasobów ("proved reserves"). Bierze się ilość ropy w udokumentowanych zasobach, dzieli przez roczną produkcję i wychodzi: 30 lat, 20 lat. I się mówi: "za... lat zabraknie...".

Peak Oil, czyli zajęcie na długie lata

medium_Oil_produkcja-zasoby-na-ile-lat-BP-Stats-2012-A.jpgDobra wiadomość dla zwolenników teorii Peak Oil. Mają zajęcie na długie lata i jeszcze może zostać ich dzieciom. I wnukom też. Najnowszy "BP Statistical Review" przynosi szacunki rezerw ropy naftowej, której rychłe zakończenie żywota i katastrofalne skutki z tym związane zapowiada wciąż ów ruch.

USA jeszcze daleko do naftowej niezależności

medium_U.S-Inches-Toward-Goal-Of-Energy-Independence.jpgOstatnie trendy amerykańskie: rosnącej produkcji ropy naftowej z łupków ("Czy Peak Oil się cofa?") i zmniejszającej się konsumpcji - są czymś niezwykłym. "Zawsze" było odwrotnie - popyt rósł, wydobycie malało. Jakże mogło być odwrotnie, przecież Stany to matecznik ruchu Peak Oil, jak tam trend się odwróci na stałe, to całą teorię PO przyjdzie odłożyć do lamusa. Może doczeka lepszych czasów, ale to już nie za naszego życia.

Czy Peak Oil się cofa?

small_Oil_North_Dakota_Perry2.jpgTeoria Peak Oil mówi nam o nieuchronnym i bliskim nadejściu momentu, gdy wydobycie ropy osiąga swój szczyt, a potem gwałtownie spada. Związane z tym katastroficzne wróżby i lamenty co do losu cywilizacji pomińmy dzisiaj, jednak jestem ciekaw, jak ruch Peak Oil odbiera takie wydarzenia, jakie ostatnio obserwujemy w Północnej Dakocie. Czy nie jest to kolejny argument, przekreślający tę teorię?

Oil Peaked 2006, demand

iea_weo_2010_oil_demand_peak2.jpgŚwiat zachodu osiągnął swój szczyt popytu ropy. Zwolennicy Peak Oil powinni zacząć uczyć się chińskiego i zacząć przekonywać mieszkańców Państwa Środka, że posiadanie samochodu jest niefajne...

Pages

Subscribe to Peak Oil