PKB

Inwestujemy czy konsumujemy?

medium_inwestycje-swiat_602.jpgPolska woli konsumować. 19% to jak na nasz poziom rozwoju bardzo mało, gorzej jest tylko na Litwie. Ale my przecież bardziej martwimy się o gospodarkę europejską, jej konkurencyjność, niż o coś takiego jak gospodarka narodowa.

PKB - Rosjanie nas wyprzedzili

medium_Polska-Rosja-PKB-mieszkanca-508A.jpgCiężki orzech do zgryzienia dla czcicieli Produktu Krajowego Brutto, którzy nazwali nasz kraj "Zieloną Wyspą" dla uczczenia jego wzrostu. Także dla tych, którzy (delikatnie mówiąc) nie przepadają za Rosją.

PKB - ile rośniemy, tyle się zadłużamy

medium_PKB-Rachunek-biezacy-2012_A.jpgNasi rządzący zafiksowali się na "wzroście PKB", jakby nie było innych wskaźników gospodarki narodowej. O bardzo ważnym - rachunku bieżącym - pisałem już kilkakrotnie (ostatnio: "Polska - 16. rok na minusie"). Dzisiaj zobaczmy, jak wygląda porównanie wzrostu PKB (wyrażonego jako procentowy przyrost w cenach stałych) do wyniku na rachunku bieżącym (także jako % PKB). Otóż zestawienie to wygląda tak:

Dwa modele rozwoju: środkowa Europa i Azja

medium_GDP_Current_Account_EEC_Asia_IMF_2007.jpgCzęsto przy przytaczanych przeze mnie statystykach, porównujących aspekty gospodarcze Polski do innych krajów, pada zarzut, że Polskę porównywać powinienem do krajów "nowej" środkowej Europy. Państw, które wcześniej były w bloku radzieckim. Jednak takie porównywanie ma ograniczone walory poznawcze. Środkowa Europa ma podobny model rozwoju gospodarczego.

Wielkość gospodarek światowych wg PKB

medium_PKB-kraje-swiata_Worldbank.jpgJak się myśli o polityce światowej, to warto mieć w pamięci siłę gospodarek poszczególnych państw. Można ją mierzyć jednym z najpopularniejszych wskaźników, czyli produktem narodowym brutto (PKB, GDP po angielsku).

Światowy wzrost PKB a energia

medium_Energia_PKB_Swiat_wzrost_WorldBank_1971-2010_A.jpgPół roku temu pokazywałem, jak zużycie energii jest zależne od poziomu dobrobytu w różnych krajach ("Energia a dobrobyt"). Problem nie budzi zbytnich kontrowersji, jednak w przypadku ostatnich ponad 20 lat rozwoju gospodarczego Polski ta zależność się nie sprawdza - brak korelacji między wzrostem PKB a zużyciem energii ("Energia a PKB, przypadek Polski").

Europejskie 15 lat - wzrost przez zadłużenie

medium_EU_Government_debt_growth_Eurostat_20-lat-w-liczbach_2012.jpgEuropa jest szarpana kryzysami i brakiem zaufania rynków finansowych, które uspokajają się, gdy Unia dosypuje pieniędzy do gry, a denerwują, gdy się chce wprowadzić dyscyplinę finansową na wzór niemiecki. Wezwaniem jest wzrost, wzrost, wzrost. Jednak ten "growth, growth, growth" może się skończyć tak jak w Grecji. Europa jest na najlepszej ku temu drodze.

Rywalizacja potęg gospodarczych

medium_USA_EU_ASIA_World_GDP_Worldbank_2.jpgWarto zauważyć przemienność rozwoju USA i EU. Gdy pół wieku temu Stany zaczęły tracić pozycję lidera - Unia rosła, by w 1980 r. mieć o prawie 10% światowego PKB większą gospodarkę od amerykańskiej. W następnych pięciu latach gospodarki te praktycznie zamieniły się miejscami - Unia malała, Stany rosły. Później podobne, ale krótsze anty-cykle, by już w 21. wielu obie gospodarki równo zaczęły tracić w pozycję w światowej gospodarce.

Pages

Subscribe to PKB