Orlen

Państwo niemrawo broni Orlenu

large_naimski-kurtyka-litwa-2016-komisja.jpegPół roku temu dziennikarz, który nie akceptuje mojego sceptycznego (choć wcale nie wrogiego) podejścia do „dobrej zmiany”, szepnął mi: „Możejki są już załatwione, wszystkie spory rozstrzygnięte, niedługo będzie wiadomo publicznie”. Czekam i czekam... i nic.

PGNiG +Orlen + Lotos?

pgnig-orlen-lotos2.jpg

- Nikt nie chce w tej chwili przejmować rafinerii. Rafinerie są zamykane. Poza tym państwo ma wiele narzędzi, aby już teraz nie dopuścić do wrogiego przejęcia - przypomnę przykład tarnowskich Azotów.

Petrochemia ratuje Orlen

medium_Orlen-paliwa-petrochemia-wyniki-EBIDTA.jpgJest segment działalności firmy, który nie skupia na sobie zbyt dużej uwagi, a jest dzisiaj – na chwiejnym rynku ropy – ratunkiem dla Orlenu. To jego część petrochemiczna, która radzi sobie znacznie lepiej niż segment paliwowy.

Paliwa - źródła wzrostu się wyczerpały

large_Dziennik_Gazeta_Prawna_winieta.jpgPatrząc na wyniki Orlenu i Lotosu widać, że taka sytuacja ma wpływ na ich wyniki finansowe. Zyski są niższe także dlatego, że obie firmy wciąż spłacają inwestycje sprzed lat. W przypadku Orlenu chodzi oczywiście o Możejki, a w przypadku Lotosu o program rozbudowy mocy rafineryjnych i unowocześnienia instalacji Programem Dziesięć Plus.

Możejki czyli 11 miliardów w błoto

medium_Mozejki-premier-Kaczynski-prezes-Chalupec-Grudzień-2006-Wilno-Podpisanie-umowy.jpg11 miliardów złotych? Cóż to jest! To jedynie 300 złotych na każdego Polaka. Ot, po prostu zrzutka na bezpieczeństwo energetyczne. Czy za takie chwile potęgi nie warto zapłacić?

.

Orlen będzie rewidować strategię?

forsal-logo.jpgW sek­to­rze naf­to­wym po­ziom zy­sków typu EBIT­DA czy EBIT jest w nie­wiel­kim stop­niu za­leż­ny od po­czy­nań za­rzą­du, a w bar­dzo dużym od tren­dów ryn­ko­wych. Myślę więc, że za­rząd Or­le­nu nie­po­trzeb­nie skła­dał takie de­kla­ra­cje.

Orlen - transfer kanadyjskich technologii łupkowych?

Biznes-Alert-logo.pngDziałanie PKN Orlen to jakościowy przełom w sektorze naftowym. Kiedy PGNiG wychodziło na Morza Norweskie, brało udział w projektach tylko jako udziałowiec, nie operator. PKN Orlen wchodzi znacznie bardziej zdecydowanie w poszukiwania i wydobycie, przejmując własnościowo kanadyjską spółkę TriOil Resources.

Orlen chce wejść do Kanady

trioil-logo.jpgMinister Karpiński mówił o zamiarze transferu technologii z Kanady do Polski. Szczytny plan, pisałem kiedyś, że to nieistniejąca w Polsce metoda rozwoju technologicznego, a tu się ziściła... Oby tylko wszystko poszło dobrze, żeby nie wyszło jak zwykle. Ale kto nie próbuje, ten nie rozwija się.

Pages

Subscribe to Orlen