OPEC

Światowy spisek naftowy nie wypalił

medium_opec-rosja-doha_0.jpgW zmowie czołową rolę odgrywały dwaj najważniejsi światowi eksporterzy i producenci – Arabia Saudyjska i Rosja. Początkowo osiągały swój cel – już po pierwszych przeciekach w styczniu – ceny ropy podskoczyły w górę i to bardzo mocno – z 28 do 35 dolarów. Pogłosek podnoszących ceny nie wystarczyło na długo, więc...

OPEC + Rosja: Fiasko w Doha

large_opec-rosja-doha.jpg"Arabia postanowiła potwierdzić swą dawną strategię sprzed półtora roku: Saudyjczycy są przygotowani na długą wojnę cenową z konkurentami. Najpierw strategia niskich cen była wymierzona w USA. Teraz w Iran". Rosja próbowała odegrać rolę mediatora między sunnicką Arabią Saudyjską a szyickim Iranem, ale okazało się, że "nie dysponuje narzędziami, by przełamać ten konflikt"

O Rosji i OPEC dla PAP

rosja saudi arabia"Rozmowy Moskwy z krajami OPEC nie dadzą twardego porozumienia, lecz jedynie miękki układ, w którym mowa jest tylko o zamrożeniu wydobycia" - podkreśla ekspert w rozmowie z PAP. Przypomina też, że ze względu na specyfikę swego wydobycia Rosja nie może ograniczać go w taki sposób, jak np. Arabia Saudyjska - "nie da się tam przykręcić kurka na pół gwizdka".

OPEC Plus?

rosja saudi arabiaOkoło 20 marca zapowiedziano kolejne spotkanie. Toczą się konsultacje, czy ma się odbyć w Moskwie. To byłoby duże wyzwanie geopolityczne dla Zachodu, ale także dylemat dla Rosji, która trzymała się do tej pory polityki nieangażowania się w "światowy kartel naftowy". Pytanie, czy teraz pomoże zbudować OPEC Plus.

OPEC spokojnie przedłuża wiek ropy

OPEC.jpgW Wiedniu wystąpiła cała plejada prezesów największych światowych spółek naftowych. Ryan Lance, ConocoPhillips, Rex Tillerson, Exxon Mobil Corp., Ben van Beurden, Royal Dutch Shell Plc, Bob Dudley, BP Plc - wszyscy zapewniali, że ropa z niekonwencjonalnych źródeł jest "odporna na niskie ceny".

OPEC - tłuste lata

medium_opec-dochody-eia1.jpgZgromadzone 7 tysięcy miliardów dolarów (dla porównania PKB Polski: $500 mld, zadłużenie zagraniczne Polski - $370 mld) to środki w tych funduszach, a poza tym są jeszcze inne (np. rezerwy walutowe). Z tego 60% z ropy i 40% w krajach arabskich. Jednak ich wprowadzenie do gospodarki narodowej to wyciągnięcie ich z systemu finansowego zachodu. O ile więc uda się krajom OPEC i Rosji wykorzystać te środki (a niekoniecznie tak musi być, vide Rosja, która paliła dolarami w piecu, walcząc o kurs rubla) - mają kilka lat spokojnego życia.

Ból głowy Putina (Angora)

large_angora_logo.gif- - – Czy jest jakaś szansa, że nieodkryte znaczne pokłady ropy mogą znajdować się także w Polsce?
– To jest możliwe. Po upadku PRL właściwie zaprzestaliśmy poszukiwań. Lotos ma kilka złóż udokumentowanych, których z niewiadomych dla mnie powodów nie rusza. Gdyby Polskę dokładnie zbadać pod względem geologicznym, to na pewno znaleziono by nowe pokłady gazu i ropy. Nasze państwo popełnia dużo błędów, a to, że nic w tym względzie nie robimy, jest jednym z największych.

OPEC i South Stream (Jedynka)

medium_Szczesniak-polskie-radio2.jpg– Tańsze tej zimy będzie ogrzewanie domu olejem opałowym. To jest bardzo dobra wiadomość, bo odbiorcy gazu ziemnego czy to LPG czy energii elektrycznej, którą ogrzewamy domy, z tego nie będą się cieszyć. Tej zimy najbardziej będą to odczuwali ogrzewający domy olejem opałowym – mówi gość Jedynki.

Pages

Subscribe to OPEC