Nord Stream

O Nord Stream 2

medium_nord-stream-otwarcie.jpg Będziemy skazani na kupowanie gazu z Niemiec. Poprzez błędne decyzje w przeszłości doprowadziliśmy do sytuacji, która nigdy nie powinna być brana pod uwagę. Dumne hasła dywersyfikacji i uniezależnienia się od Rosji jako dostawcy surowca sprawiły, że Polska została, na własne życzenie, zmarginalizowana na międzynarodowej arenie energetycznej.

Anglicy kupują od Gazpromu, a co nam radzą?

medium_Rosja-UK-Nord-Stream_.jpgBP (d. British Petroleum) negocjuje z Gazpromem przedłużenie Nord Stream do Wysp Brytyjskich. Nic rewelacyjnego, jeśli przypomnieć ostatnie wielkie interesy Anglików w Rosji. Udały się i strony przełamały wcześniejsze trudności - wtedy było trudno (nawet brytyjskie media nazywały swojego premiera "pożytecznym idiotą", nie jest to więc tylko zwyczaj naszej prasy).

Nord Stream - rusza druga nitka

A przy okazji - rozbawił mnie dzisiaj jeden komentarz analityka znanej międzynarodowej firmy konsultingowej, który stwierdził, że co prawda Nord Stream "nie jest dla nas korzystny, ale - jak podkreślił - nie ma co przesadzać i uważać, że jest to olbrzymi problem dla naszego rynku". Oczywiście - szkoda czasu na płakanie nad rozlanym mlekiem, bo przecież "Polacy, nic się nie stało!"

Nord Stream - winners and loosers (Baltic Transport Journal)

Baltic-Transport-Journal.jpgThe winner is... Germany. The country, that develops renewable energy has to be safely supplied with gas. The last „gas wars” between Russia and Ukraine, earlier also with Belarus, showed the danger of instability in transit post-soviet countries. So project directly connecting producer of natural gas and the biggest continental consumer is of great value for Germany.

Nord Stream - porażka na własne życzenie (Nasze Morze)

Nasze-Morze-logo.jpgJesteśmy w trudnej sytuacji. Mamy drogi gaz. Unia Europejska domaga się od nas abyśmy otworzyli rynek gazu. Ale jak to zrobić aby nie zniszczyć jednocześnie PGNiG? Wymaga to przemyślanej strategii i odwagi. Przez ostatnie cztery lata rządowi Donalda Tuska to się nie udało. Czy uda się teraz? Zobaczymy. Jestem jednak sceptyczny.

Na minowym polu strategii energetycznych

large_Dyplomacja_blog560.jpgPolska podjęła się bardzo trudnej roli w międzynarodowej rozgrywce energetycznej. Przyjęła poprzez oficjalne rządowe dokumenty oraz przez działania polityczne i gospodarcze, które tę politykę konstytuują (już realną, nie na papierze). Przykładem efektu tej polityki jest najnowsza poważna rysa na energetycznej mapie Europy, czyli Nord Stream.

Gaz, ceny, Nord Stream i polityka

O gazie, jego cenach, sytuacji Polski po otwarciu rurociągu Nord Stream - rozmawialiśmy w przededniu Dnia Niepodległości w programie :Polski punkt widzenia" Telewizji Trwam.

Pages

Subscribe to Nord Stream