Niemcy

Niemiecka energia – i tania i droga

large_summe-aus-boersenstrompreis-und-eeg-umlage.jpgPrzyszłość widzę w jasnych barwach: cena prądu na „rynku” osiągnie zero, prąd będzie za darmo. I wtedy ogłosimy, że zielona, odnawialna energia sprawiła cud: mamy darmową energię elektryczną. Zakłady przemysłowe, które nie płacą EEG Umlage także będą świętować, a odbiorcom jest wszystko jedno, czy płacą podatek czy za prąd.

Monsanto? Reputację poprawimy

Bayer - ponad 150-letni koncern z Leverkusen słynie przede wszystkim ze swojej legendarnej już, 120-letniej aspiryny. To lider wielkiej kolekcji leków, na których rynku jest światowym numerem dwa. Monsanto z St. Louis powstało w 1901 r., a pierwszym produktem był sacharynowy słodzik. Dzisiaj sztandarowe produkty to zestaw modyfikowanych genetycznie nasion - przede wszystkim kukurydzy, soi, bawełny

bayermonsanto.jpg

Gazprom – pierwsze kroki na rynku

Dzisiaj nie ma dobrej odpowiedzi na problem przewagi rynkowej Gazpromu, dlatego najbliższym czasie formuła giełdowa nie zastąpi kontraktów długoterminowych, stanowiących fundament bezpiecznych dostaw gazu do Europy.

Chiny, Niemcy a Polska

medium_german_chinese_companies.jpgEfektywność energetyczna jest bardzo niemieckim standardem, ponieważ oni są wysoko technologicznie rozwiniętym o najefektywniejszych i przy tym najdroższych rozwiązaniach. Taki Mercedes technologiczny. Ta polityka buduje fundamenty, ramy prawne, bo tu wolny rynek nie pomoże, trzeba zmusić, by ktoś nie kupował tańszych urządzeń, tylko droższe.

Jak zachować równowagę energetyczną

Polska_Zbrojna.jpgO następne kontrakty z Gazpromem nie będziemy musieli się martwić. Gaz rosyjski będą nam sprzedawać niemieckie firmy. Zyski z gazu, energetyki będą się akumulować za Odrą.

Koszty energii? Przemysł chronimy

medium_przemysl-zuzycie-energii-UN-Energy_A.jpgW państwach, takich jak Niemcy, gdzie o klimat walczy się z pełnym przytupem przy otwartej kurtynie, także unika się wysokich kosztów energii. Niemiecki przemysł przez lata był zwolniony od opłat za zieloną energię. Gdy zainterweniowała w końcu Bruksela, po negocjacjach okazało się, że wielomiliardowe ulgi dla przemysłu „nie łamią reguł Unii”.

My o solidarności, a Niemcy robią interesy

medium_TVP-INFO-02-05-2014-unia-energetyczna.jpgWspólnota zakupowa jest niemożliwa, ze względu na normy międzynarodowe, na które powoływał się też komisarz unijny. Druga kwestia to struktura rynku europejskiego, czyli konkurencyjność
Niemcy mają świetne kontakty z Rosją, mają inną koncepcję niż Polska, mają udziały w rosyjskich złożach, mają tani gaz.

Słońce i wiatr plus gaz? Nie, węgiel

medium_Niemcy-wegiel-energy-Fraunhofer-2013A.jpgCena czyni cuda. Zamiast amerykańskiego gazu mamy na razie amerykański (rzeczywiście tani) węgiel. To spowodowało, że gaz został wypchnięty z niemieckiej energetyki - mamy ten "przeklęty, brudny, trujący" węgiel jako podstawowe źródło energii.

Pages

Subscribe to Niemcy