Lotos

PGNiG +Orlen + Lotos?

pgnig-orlen-lotos2.jpg

- Nikt nie chce w tej chwili przejmować rafinerii. Rafinerie są zamykane. Poza tym państwo ma wiele narzędzi, aby już teraz nie dopuścić do wrogiego przejęcia - przypomnę przykład tarnowskich Azotów.

Czy rafinerie będą się rozwijać w 2015?

medium_refinery-night.jpgNasi producenci zapowiedzieli koncentrację na inwestycjach wydobywczych. Tymczasem spadek cen ropy uderzy w ich dochodowość, nie przekreślając oczywiście, gdyż koszty wydobycia ropy w Polsce to kilkanaście dolarów za baryłkę, praktycznie zerowe podatki dają duże dochody z inwestycji, ale te dochody także będą zmniejszać się.

Z Morza Północnego powrót na tarczy

medium_platforma_wiertnicza_lotos_petrobaltic.jpgNależy też przyznać rację załodze, oddać jej honor za przezorność w myśleniu i dbałość o rozwój polskiej firmy na bazie polskich złóż. A poza tym trzeba przypomnieć stare polskie przysłowie, „cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”.

Lotos, czyli Kuwejt na Bałtyku?

medium_platforma_wiertnicza_lotos_petrobaltic_1.jpgPotencjał już zbadanych złóż, takich jak B8, czy tych, które muszą być poddane szczegółowej analizie, jak B23, wskazuje na miliony ton ropy w każdym z nich. Gdybyśmy rozpoczęli wydobycie z kilku z tych złóż, byłoby to kilka procent naszych potrzeb naftowych.

Paliwa - źródła wzrostu się wyczerpały

large_Dziennik_Gazeta_Prawna_winieta.jpgPatrząc na wyniki Orlenu i Lotosu widać, że taka sytuacja ma wpływ na ich wyniki finansowe. Zyski są niższe także dlatego, że obie firmy wciąż spłacają inwestycje sprzed lat. W przypadku Orlenu chodzi oczywiście o Możejki, a w przypadku Lotosu o program rozbudowy mocy rafineryjnych i unowocześnienia instalacji Programem Dziesięć Plus.

Litwa kroczy łupkową drogą Polski

medium_shale-gas-litwa-mapa-lithuaniatribune-com.jpgLitwa ma bowiem ten sam problem, z jakim borykamy się w Polsce. Oprócz odzyskania politycznej niepodległości kraje byłego obozu socjalistycznego dążą do osłabienia, a nawet zerwania więzi gospodarczych z byłym dominium. Jedynym działem gospodarki, w którym taka zależność występuje na dużą skalę - są sprawy energetyczne.

O sytuacji Lotosu dla Businessmann.pl

Program 10+ to jedna z największych inwestycji przemysłowych ostatnich lat w Polsce i choćby dlatego jest bardzo cenna. Wykonanie jej miałem w części przyjemność obserwować z bardzo bliska i uważam jej przeprowadzenie za wzorowe. Tu ogromna zasługa prowadzących tę inwestycję, głównie szefa projektu - Zbigniewa Paszkowicza. Wyzwanie dla tej inwestycji tkwi w wielkości koniecznych zasobów kapitału. Są one ogromne jak na spółkę, która jednocześnie prowadzi inwestycje w wydobycie ropy na morzu.

Scenariusze ministra Budzanowskiego dla Lotosu (Bloomberg)

Bloomberg_PL.jpg- - Mladen Petrov: Minister Mikołaj Budzanowski wraca do dawnych scenariuszy w sprawie Lotosu…

Andrzej Szczęśniak: To są chybione scenariusze, i już kilka razy zostały negatywnie zweryfikowane i odrzucone. Ani jedna, ani druga spółka nie ma wystarczających aktywów, by sprostać finansowym wyzwaniom stojącym przed Lotosem.

Orła cień znów nad Lotosem (Trójmiasto.pl)

Trojmiasto_logo.gif- Ta koncepcja to przede wszystkim ograniczenie konkurencji i realny monopol. Niestety, rządowi brakuje dobrych pomysłów. W tym przypadku byłoby jak z koncepcją przejęcia Energi przez PGE. Premier nalegał, a szefowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów powiedziała "nie".

Pages

Subscribe to Lotos