Litwa

Państwo niemrawo broni Orlenu

large_naimski-kurtyka-litwa-2016-komisja.jpegPół roku temu dziennikarz, który nie akceptuje mojego sceptycznego (choć wcale nie wrogiego) podejścia do „dobrej zmiany”, szepnął mi: „Możejki są już załatwione, wszystkie spory rozstrzygnięte, niedługo będzie wiadomo publicznie”. Czekam i czekam... i nic.

Bałtowie uderzają w Rosję i własną gospodarkę

medium_CEE-Russia-trade-2015-Bloomberg1.jpgKraje bałtyckie były ulubionym przykładem sukcesu liberalnych reform w naszym regionie Europy. Zapłaciły za to potężnie, np. masową ucieczką ludności. ("Indeks atrakcyjności dla mieszkańców"). Dzisiaj angażują się politykę, która niszczy ich gospodarkę, Bardzo aktywnie walczą o kolejne sankcje dla Rosji, więc jeśli osiągną sukces, poniosą kolejne koszty. Litwa wciąż nie ma większego odbiorcy swojego eksportu niż - wg słów prezydent kraju - "terrorystyczne państwo" na wschodzie.

Możejki czyli 11 miliardów w błoto

medium_Mozejki-premier-Kaczynski-prezes-Chalupec-Grudzień-2006-Wilno-Podpisanie-umowy.jpg11 miliardów złotych? Cóż to jest! To jedynie 300 złotych na każdego Polaka. Ot, po prostu zrzutka na bezpieczeństwo energetyczne. Czy za takie chwile potęgi nie warto zapłacić?

.

Inwestycja stulecia przynosi straty

medium_Mozejki-Orlen-wyniki-2007-2013_156A.jpgOdtrąbiono ją jako „największą polską inwestycję zagraniczną XXI wieku”, jako zwycięstwo nad rosyjską ekspansją, polski sukces gospodarczy i polityczny. Dzisiaj przychodzi rachunek za te sukcesy.

Litwa kroczy łupkową drogą Polski

medium_shale-gas-litwa-mapa-lithuaniatribune-com.jpgLitwa ma bowiem ten sam problem, z jakim borykamy się w Polsce. Oprócz odzyskania politycznej niepodległości kraje byłego obozu socjalistycznego dążą do osłabienia, a nawet zerwania więzi gospodarczych z byłym dominium. Jedynym działem gospodarki, w którym taka zależność występuje na dużą skalę - są sprawy energetyczne.

Pages

Subscribe to Litwa