LNG

Super Express: Gaz z USA to katastrofa

large_super-express_logo.jpgJeśli rząd podpisze umowę ze Stanami, będzie miał twardy orzech do zgryzienia, szczególnie że ceny tego gazu nie da się ukryć czy przemilczeć - ona znajdować się będzie w oficjalnych dokumentach amerykańskich.

LNG przegrywa w Europie

medium_eu-lng-capacity.jpgKonkurencja LNG z rurociągami nie jest łatwa dla wielkich gazowców, mogących sprowadzić gaz z całego świata, także z Ameryki, jednak za znacznie wyższą cenę. W dzisiejszym świecie dużo niższych cen ropy gaz skroplony okazuje się jedynie potencjalnym zabezpieczeniem, które nie wytrzymuje konkurencji z innymi dostawami.

Puste gazoporty

medium_LNG-import-EU-GLE2015.jpgWydaje się, że gorączka skroplonego gazu ziemnego już minęła w Europie. O ile w latach 2010 - 2011 import LNG wynosił prawie 90 miliardów m3, to w 2014 roku - zaledwie połowę tego - 44 mld.

Czas na amerykański gaz

medium_gaz-usa-import-polska-koszty_183.jpgPo zapowiedziach politycznych, wizytach i staraniach ministra Sikorskiego, artykule Premiera w Financial Times, przychylnym tonie mediów i pochwalnym głosie ekspertów, wizycie PGNiG w Stanach, już czas na amerykański gaz, który w postaci schłodzonej do minus 160 stopni Celsjusza i upłynnionej w amerykańskich terminalach, nadpłynie do Świnoujścia i zasili polski system gazowy.

Światowy rynek LNG

medium_LNG-global-Cheniere-05-2014A1.jpgRodzi się nowy globalny rynek gazu. Jego elementem ma być gaz ziemny w postaci skroplonej, czyli LNG (Liquefied Natural Gas). Ta forma transportu gazu umożliwia łączenie odległych od siebie rynków.

Gaz skroplony? Bliżej z Rosji

medium_LNG-Baltyk_Gazprom.jpgPrzy gazie LNG długość drogi morskiej ma duże znaczenie, więc kontrakt zawarty na przykład z Katarem mógłby być obsługiwany przez Rosję, a rosyjskie dostawy do Indii – z Kataru. Nie trzeba podróży trwającej ponad 2 tygodnie, wystarczy jeden dzień podróży i gaz jest dostarczony!

Więcej rosyjskiego gazu w Europie

medium_Europa-gaz-import-zrodla-181A.jpgStosunki z Rosją wyglądają jak jedno wielkie pobojowisko, pole walki, szantażu, zakręcania gazowego kurka i inne takie. Ciekawie do tego medialnego obrazu maja się realne wyniki współpracy gospodarczej. Weźmy najbardziej upolityczniony towar - gaz ziemny.

Kaliningrad to balon próbny

Biznes-Alert-logo.pngRosjanie mają w zwyczaju przedstawiać alternatywy dla planowanych rozwiązań w celu wybadania terenu i zdobycia przewagi w negocjacjach. Projekt ma podstawową przeszkodę w postaci kosztu. Gaz po upłynnieniu i przetransportowaniu jest potwornie drogi przy krótkich odległościach.

LNG z Ameryki utrwali jej przewagę

europe-usa-eu-flags2.jpg Amerykanie bardzo chętnie zwiążą się korzystnymi kontraktami z Polską, które zagwarantują popyt na ich gaz w Europie. Jednak taka struktura utrwala ich obecną przewagę konkurencyjną w przemyśle, w tym chemii i petrochemii. Amerykański gaz jest tani w USA, a za granicą, u sojuszników w Japonii czy Europie, będzie dwa razy droższy. To bardzo korzystna sytuacja dla Amerykanów.

Pages

Subscribe to LNG