LNG

Polska pod-odbiorcą amerykańskiego LNG

large_lng-pl-usa-ambasada.jpgCentrica jest wielką brytyjską firmą, z doświadczeniem od samych początków LNG w 50-tych latach XX wieku (jeszcze jako British Gas). jednak to tylko pośrednik. Centrica zawarła 20-letni kontrakt z Cheniere na odbiór od 2018 roku, formuła tego kontraktu jest standardowa.

Gazoport 2.0?

gazoport Nie ma mowy o rozbudowie całego gazoportu, tylko jednej instalacji - regazyfikacji. Instalacje te to poważny problem Świnoujścia. Zwykle bowiem do regazyfikacji powinno się wykorzystywać naturalne ciepło morza lub ciepło odpadowe np. elektrowni. Jednak przy Świnoujściu są na tyle zimne wody, że trzeba było zamiast systemów otwartych (Open Rack Vaporizer - ORV) – zainstalować urządzenia wymagające spalania gazu (Submerged Combustion Vaporizers – SCV).

Super Express: Gaz z USA to katastrofa

large_super-express_logo.jpgJeśli rząd podpisze umowę ze Stanami, będzie miał twardy orzech do zgryzienia, szczególnie że ceny tego gazu nie da się ukryć czy przemilczeć - ona znajdować się będzie w oficjalnych dokumentach amerykańskich.

LNG przegrywa w Europie

medium_eu-lng-capacity.jpgKonkurencja LNG z rurociągami nie jest łatwa dla wielkich gazowców, mogących sprowadzić gaz z całego świata, także z Ameryki, jednak za znacznie wyższą cenę. W dzisiejszym świecie dużo niższych cen ropy gaz skroplony okazuje się jedynie potencjalnym zabezpieczeniem, które nie wytrzymuje konkurencji z innymi dostawami.

Puste gazoporty

medium_LNG-import-EU-GLE2015.jpgWydaje się, że gorączka skroplonego gazu ziemnego już minęła w Europie. O ile w latach 2010 - 2011 import LNG wynosił prawie 90 miliardów m3, to w 2014 roku - zaledwie połowę tego - 44 mld.

Czas na amerykański gaz

medium_gaz-usa-import-polska-koszty_183.jpgPo zapowiedziach politycznych, wizytach i staraniach ministra Sikorskiego, artykule Premiera w Financial Times, przychylnym tonie mediów i pochwalnym głosie ekspertów, wizycie PGNiG w Stanach, już czas na amerykański gaz, który w postaci schłodzonej do minus 160 stopni Celsjusza i upłynnionej w amerykańskich terminalach, nadpłynie do Świnoujścia i zasili polski system gazowy.

Światowy rynek LNG

medium_LNG-global-Cheniere-05-2014A1.jpgRodzi się nowy globalny rynek gazu. Jego elementem ma być gaz ziemny w postaci skroplonej, czyli LNG (Liquefied Natural Gas). Ta forma transportu gazu umożliwia łączenie odległych od siebie rynków.

Gaz skroplony? Bliżej z Rosji

medium_LNG-Baltyk_Gazprom.jpgPrzy gazie LNG długość drogi morskiej ma duże znaczenie, więc kontrakt zawarty na przykład z Katarem mógłby być obsługiwany przez Rosję, a rosyjskie dostawy do Indii – z Kataru. Nie trzeba podróży trwającej ponad 2 tygodnie, wystarczy jeden dzień podróży i gaz jest dostarczony!

Więcej rosyjskiego gazu w Europie

medium_Europa-gaz-import-zrodla-181A.jpgStosunki z Rosją wyglądają jak jedno wielkie pobojowisko, pole walki, szantażu, zakręcania gazowego kurka i inne takie. Ciekawie do tego medialnego obrazu maja się realne wyniki współpracy gospodarczej. Weźmy najbardziej upolityczniony towar - gaz ziemny.

Pages

Subscribe to LNG