Iran

Przypłynęła irańska ropa (PRadio24)

polskieradio24.gif– To jednorazowy zakup ropy, która może jest trochę tańsza, ponieważ dopiero wchodzi na rynek. Natomiast o strategicznym sojuszu polsko-irańskim czy dłuższych dostawach mowy być nie może, ponieważ Iran ciągle jest na krawędzi tego „wroga osi zła”, więc trzeba uważać

Stuxnet, czyli wirusem w przemysł

medium_stuxnet.jpgZidentyfikowany został on już w czerwcu tego roku na Białorusi, a w połowie lipca został opisany i programy antywirusowe wykrywały go. Jak działają systemy zabezpieczenia takich instalacji jak elektrownia atomowa, skoro robal wielkości pół megabajta prześlizguje się przez nie bez śladu?

Iran - przykład wojny gospodarczej

iran_nuclear2.jpgOprócz globalnej blokady handlowej przeciw Iranowi użyto także dolara jako światowej waluty handlu, zabraniając używania go w rozliczeniach z Teheranem. A że jego obieg całkowicie kontroluje Departament Skarbu, efektem był paraliż handlu z całym światem.

Iran - sukces negocjacji

iran_nuclear2.jpgIran zakończył negocjacje, w których wszyscy wielcy tego świata siedzieli po drugiej stronie stołu. I niezależnie czy byli jego wrogami od dziesiątków lat (USA) czy sojusznikami (Chiny, Rosja) - każda ze światowych potęg rozgrywała swoje interesy. Naprzeciwko - średniej wielkości kraj z PKB stanowiącym 3/4 Polski. Trzeba mieć wielką siłę ducha, żeby to wytrzymać.

Iran - pierwsza elektrownia atomowa

iran_nuclear2.jpgElektrownia Bushehr to pierwsza instalacja nuklearna na Bliskim Wschodzie. Iran staje się regionalnym liderem w dziedzinie nuklearnej, kontynuując przełamywaniu monopolu państw Zachodu, który to proces zapoczątkowały Pakistan i Indie.

Europa wobec irańskich sankcji

Iran_EU_flagsA.jpgTo właśnie Europa odgrywa główną rolę w najnowszej fazie wojny handlowej z Iranem. I jest to – podkreślmy – największa wojna handlowa Unii Europejskiej w jej historii. W czerwcu 2008 wprowadzono pierwsze blokady majątków i ograniczenia ruchu osób, restrykcje na pożyczki międzynarodowe oraz zajęcie środków instytucji finansowych

USA - Iran, wojna innymi narzędziami

Iran-usa-flags.jpgNajbardziej agresywnym elementem nacisku są zamachy na naukowców irańskich pracujących przy programie nuklearnym. To już jest element cichej, ale realnej wojny, zmierzającej do fizycznej eliminacji przeciwnika. W ciągu ostatnich lat z rąk zamachowców zginęło kilku znaczących naukowców, pracujących nad programem nuklearnym Iranu.

Iran - amerykańskie dylematy

large_nowa-debata.jpgAmerykański generał James Mattis, dowódca Central Command – ujął je precyzyjnie - to zlikwidowanie tego regionalnego ośrodka siły, który nie podporządkowuje się regułom wspólnoty międzynarodowej oraz strategicznym celom USA i Izraela w rejonie Zatoki Perskiej. Istota zagrożenia polega bowiem na tym, że choć Iran nie pracuje obecnie nad bronią atomową, to rozwój wiedzy, technologii i możliwości ich zastosowania przez rozwinięty samodzielny przemysł nuklearny, stwarza potencjał do bardzo szybkiego wejścia w posiadanie broni jądrowej

Iran - 34 lata amerykańskich sankcji (2)

USA_Iran_flags.jpgKolejna fala napięć zaczęła się w 1995 r., gdy prezydent Clinton rozszerzył sankcje (Executive Order 12959), a w 1996 r podpisał „Iran Libya Sanctions Act” (ILSA), który uderzał w przemysł naftowy tych krajów otwierający się właśnie wtedy na zagranicznych inwestorów. Zakazano inwestycji oraz handlu, embargo objęło całą ropę i prawie wszystkie produkty, nałożono kary na przedsiębiorstwa, tak amerykańskie jak i zagraniczne, inwestujące w Iranie powyżej 20 milionów dolarów.

Pages

Subscribe to Iran