Gazprom

O rosyjskim gazie

large_russia-gas-sievier2.jpg100 miliardów m3 gazu to rezerwa mocy, która Gazprom może w każdej chwili uruchomić. Jak może to być przydatne, pokazuje gwałtowne zwiększenie dostaw gazu w grudniu i styczniu. Właśnie podczas ostrych mrozów, gdy gaz jest potrzebny, a na dodatek Komisja Europejska skończyła z absurdem (czy bardziej zamierzoną polityką blokowania importu z Rosji) trzymania rurociągu OPAL na wpół pustym...

Fala radości zalewa kraj: kończymy z Gazpromem

Koniec kontraktów z GazpromemPowodem wybuchu entuzjazmu jest kilka słów pełnomocnika ds. dywersyfikacji Piotra Naimskiego:

– Będziemy zmierzać do sytuacji, w której kontrakt długoterminowy odejdzie do przeszłości. Jeśli cena gazu z Rosji będzie wystarczająco konkurencyjna, nie wykluczamy jego zakupu, ale na pewno nie w ramach umowy długoterminowej

Gazprom – pierwsze kroki na rynku

Dzisiaj nie ma dobrej odpowiedzi na problem przewagi rynkowej Gazpromu, dlatego najbliższym czasie formuła giełdowa nie zastąpi kontraktów długoterminowych, stanowiących fundament bezpiecznych dostaw gazu do Europy.

Gazoport wymusi na Gazpromie...

Pełne dobrego samopoczucia deklaracje polityków, menedżerów i komentatorów, że "gazoport wymusi na Gazpromie obniżkę cen gazu", mogą wywołać przekonanie o potrzebie tej inwestycji. Całkowicie błędne.

gazooprt-wymusi-na-gazpromie-fakt.jpg

Gazprom w sporze z Europą

polskieradio24.gif1 października rozmawialiśmy z redaktor Aleksandrą Kozerą w Polskim Radio 24 na temat sporu Komisji Europejskiej i Gazpromu oraz polskiego górnictwa węgla kamiennego.

Gazprom - EU, kto gra w antymonopol

Gazprom-EU2a.jpgKomisja Europejska. Niepewna, bez mocnych kart, raczej wpychana w konflikt niż przekonana do swoich racji. Działając pod presją Litwy i Polski, wspieranych zza oceanu, bardzo długo rozgrywała tę kartę. Od spektakularnych najść na europejskie biura partnerów Gazpromu we wrześniu 2011 r. aż rok trzeba było czekać na oficjalne wszczęcie sprawy.

Miało być o Gazpromie

RDC_logo.png– Gazprom to jest ministerstwo gazu – już nie, teraz spółka akcyjna i nawet z pięćdziesięcioprocentowym udziałem podmiotów innych niż państwo rosyjskie. Dzisiaj jest to największy producent gazu na świecie

- Jaką rolę w geopolityce odgrywa dziś polityka Władimira Putina?...

Rola Gazpromu

medium_rosja-gaz-dostawcy-struktura-dochowowsci-minenerg2014a.jpgGazprom nie jest monopolistą w Rosji. Oprócz niego działają dwie potężne firmy - Novatek i Rosneft. Są także mniejsi producenci, uzyskujący gaz głównie ze złóż ropy. Łącznie niezależni producenci mają 30% udziału w dostawach na rosyjski rynek.

Pages

Subscribe to Gazprom