Europa

Chemiczna CETA

large_ceta.jpg„Niemcy to naród żyjący z eksportu, zależny od porozumień handlowych, a CETA zapewni klarowne przewagi konkurencyjne dla niemieckich koncernów chemicznych - łatwiejszy dostęp do rynku, pełna likwidację ceł importowych, dostęp do kanadyjskich przetargów publicznych i nowoczesną ochronę inwestycji”.

Europejskie strategie oporu

g7-energy-rome1.jpg Wszystkie tryby dyplomacji Waszyngtonu - od prezydenta, przez sekretarzy stanu i cały aparat Departamentu, a także organizacje międzynarodowe, społeczeństwo obywatelskie, media, a z pewnością też służby specjalne i agentury wpływu – pracują nad wielkim wyzwaniem, by skierować europejską politykę energetyczną przeciw Rosji.

Amerykańskie projekty w Europie

large_clinton-alijew-1997.jpgRobin Dunnigan definiuje dywersyfikację radykalnie - jako odejście od dotychczasowych dostawców i twierdzi, że takie projekty jak Nord Stream czy South Stream nie są „rzeczywistą dywersyfikacją”, jest nią za to amerykański LNG. Specjalny wysłannik energetyczny Richard Morningstar dodatkowo ostrzegał: „Jeśli chcecie zabić strategię LNG, budujcie Nord Stream”.

Europa na drodze do świata bez energii

large_eu-renewable-energy-plan-realisation.jpgUnia Europejska odniosła wielki sukces we wdrażaniu strategii, określanej jako „3 razy 20”, co oznaczało 20% mniej emisji, 20% mniej zużycia energii niż w 1990 r. i osiągnięcie 20% udziału energii odnawialnej. I dzisiaj już wiemy, że cele osiągnęliśmy, a nawet przekroczyliśmy. I to przed terminem! Po stachanowsku!

Zatrzymać Gazprom

large_nord-stream-otwarcie_0.jpgAmerykańska dyplomacja energetyczna poświęciła dużo czasu Grecji, Rosjanie chcieli kupić sieci gazowe, ale zostali zablokowani przez Brukselę. Propozycje przeprowadzenia przez Grecję rurociągu „Turecki Potok” były ostro zwalczane przez amerykańskiego wysłannika Amosa Hochsteina, który przekonywał, że zachodnie projekty powinny mieć specjalne priorytety. Zachęcał także do kupienia pływającego terminalu regazyfikacyjnego, który mógłby być „prawdziwą dywersyfikacją źródeł”.

Unia jako pole gry i amerykańscy sojusznicy

large_usa-eu-energy.jpgUSA nie wykłada pieniędzy na przedsięwzięcia nie przynoszące dochodów, te obowiązki są po stronie sojuszników. Amerykanie skupiają się na stworzeniu takich warunków, by ich przedsiębiorstwa mogły wejść w zyskowne przedsięwzięcia.
Doskonale ujął to republikański kandydat na prezydenta Mitt Romney w swoim haśle wyborczym – trzeba „budować rynki, które pracują dla Ameryki

Gospodarstwa domowe subsydiują przemysł

large_eu-energy-prices-components_2016-769.jpgPodwyższenie kosztów energii, szczególnie dla drobnych odbiorców nie jest w strategii Unii Europejskiej czymś nagannym, już ponad 10 lat temu oficjalnie zrezygnowano z modelu taniej energii. Droższa energia ma zachęcać do obniżania emisji dwutlenku węgla, uznawanego za główne zagrożenie. Problemy odbiorców indywidualnych, szczególnie w krajach o niższych dochodach, nie są priorytetowe.

REACH czyli innowacyjność

medium_REACH-EU.jpg Mamy wysokie płace, drogą energię? Wytwarzajmy produkty, których nikt nie potrafi robić i produkujmy je oszczędnie, wynajdując najbardziej efektywne metody. To właśnie ten proces - wynajdywanie coraz lepszych produktów, coraz bardziej efektywnych sposobów ich wytwarzania – jest odpowiedzią na przewagę innych.

Unia zmienia ETS (Polskie Radio 24)

polskieradio24.gif- Problem polega na tym, że narzędzia i metody sterowania są bardzo skomplikowane, a pewne elementy systemu są nieprzewidywalne. Np. wprowadzanie ceł klimatycznych przekracza granice ustalone przez Światową Organizację Handlu. Głównym dylematem Unii jest to czy jeśli będziemy wprowadzać ETS i koszty zmiany klimatu będą przerzucane na przemysł, to czy on nie zacznie uciekać z Europy

Chemia obciążona wyższymi kosztami

medium_chemical-burden-costs-history-caa-eu.jpgBadano okres 11 lat i w tym czasie średnie koszty obciążeń wynosiły rocznie prawie 10 miliardów euro (9,5 mld). Dla sześciu sektorów chemii, w których dokonano dokładnych badań stanowi to 2% wielkości sprzedaży i 12% wartości dodanej. Jeśli porównać je do zysku brutto (Gross Operating Surplus), to wielkość obciążeń urasta do 30%.

Pages

Subscribe to Europa