Unia Europejska

Interesujące dane o europejskiej chemii

medium_eu-chemia-struktura-kosztow.jpgOgromna różnica występuje przede wszystkim w kosztach surowców (wsadu netto). Przy produkcji chloru wynoszą one jedynie jedną piątą całości kosztów, przy wytwarzaniu amoniaku przekraczają 80 procent. Drugim podstawowym czynnikiem są koszty energii.

Bardzo, bardzo proeuropejscy

medium_PM_2016.06.07_brexit-01.png

Odczucia wobec Unii są spowodowane czymś dużo bardziej fundamentalnym. Unia daje Polakom pracę i możliwość podniesienia poziomu życia, czego nie potrafi zapewnić własne państwo (ot, jak problem traktował premier Tusk). Dlatego ją tak kochamy.

W czym Polska jest unijnym liderem

medium_polska_europa_mapa_.jpgECFR podsumowuje naszą aktywność: ""Przywództwo Polski wyraziło się w parciu do twardego stanowiska wobec Rosji [...] i zainwestowała wiele energii w zapewnianie postępu negocjacji TTIP".

REACH to narzucenie reguł gry

medium_REACH-EU.jpgOczywiście że chodzi o dobrobyt, o miejsca pracy, o siłę gospodarki jako podstawę do siły politycznej. Zaś strategiczne zadanie to ustalenie zasad gry. Oczywiście dla wszystkich. Dyskryminacja? Ależ skąd! Ale reguły my przygotujemy. I grając według nich – wygramy.

REACH, czyli 8 lat... biurokracji

medium_REACH-EU.jpgWzmożona biurokracja, formularze, rejestracje, a jeszcze bardziej ubieganie się o zwolnienia z nich - nie zniszczą europejskiej branży chemicznej, nie zablokują jej rozwoju, jedynie skieruje na trochę inne tory. Natomiast my będziemy bardziej innowacyjni w radzeniu sobie z... nowymi wymogami urzędowymi.

Gazprom w sporze z Europą

polskieradio24.gif1 października rozmawialiśmy z redaktor Aleksandrą Kozerą w Polskim Radio 24 na temat sporu Komisji Europejskiej i Gazpromu oraz polskiego górnictwa węgla kamiennego.

Unia blokuje Południowy Potok (7)

medium_EUrope-South-Stream_MoscowTimes.jpgW grudniu 2013 r., gdy już wszystkie przygotowania były zakończone, Komisja Europejska uznała umowy rządowe między uczestnikami projektu i Rosją za sprzeczne z prawem unijnym. Zagroziła, że banki europejskie nie będą finansować takiego projektu.

Bruksela nie pokryje bułgarskich strat (5)

medium_bulgaria-kerry-12-2014.jpgŻaden z planowanych projektów nie został zrealizowany, podczas gdy Bułgaria miała szansę stać się największym energetycznym ośrodkiem tranzytowym na Bałkanach, być producentem i eksporterem taniego prądu z elektrowni jądrowych, który jest sprawą kluczową także politycznie.

Czy Unia Energetyczna jest dla nas dobra?

medium_energy-union.jpgZamiast opowiadać o rzeczach nieistniejących w unijnym pakiecie, warto się zająć tym, co w nim rzeczywiście jest. Może wtedy nie popieralibyśmy go na podstawie pobożnych życzeń, a oceniali na podstawie realnych zagrożeń, które dla naszej gospodarki niosą takie polityki.

Gazprom - EU, kto gra w antymonopol

Gazprom-EU2a.jpgKomisja Europejska. Niepewna, bez mocnych kart, raczej wpychana w konflikt niż przekonana do swoich racji. Działając pod presją Litwy i Polski, wspieranych zza oceanu, bardzo długo rozgrywała tę kartę. Od spektakularnych najść na europejskie biura partnerów Gazpromu we wrześniu 2011 r. aż rok trzeba było czekać na oficjalne wszczęcie sprawy.

Pages

Subscribe to Unia Europejska