Chiny

Chiński cud łupkowy

large_shale-gas-world-prognos-eia2015.pngAmerykańskie koncerny połamały sobie zęby na chińskich łupkach. Wycofały się ze złóż, na których nie udało się im nic uzyskać, podobnie jak i u nas. Ale chińska strategia inwestowania w narodowe koncerny przyniosła świetne rezultaty. Gdy boom się zaczynał w 2013 roku wydobyto zaledwie 30 milionów m3, praktycznie zero. W 2014 – już 1,7 miliarda m3 gazu, a rok później wydobycie ze złóż niekonwencjonalnych wyniosło 5,1 miliarda m3, przewyższając całą polską produkcję gazu ziemnego

Nowa rafineryjna potęga na horyzoncie

medium_asia-refineries-addons-gaffney-cline.jpgCzegoś takiego doświadczamy właśnie w branży stalowej. Czy za kilka lat także rafinerie padną ofiarą światowego globalnego braku równowagi? Zobaczymy, ale warto trzymać rękę na pulsie, bo wiele na to wskazuje. A skutki mogą być poważne.

Chińska chemia na zakupach

large_chemchina.jpgChińczycy weszli na światowy rynek akwizycji najlepiej rozwiniętych technologicznie przedsiębiorstw. W ub. roku wydali na zagraniczne nabytki 116 miliardów dolarów, a najnowsze przykłady z branży chemicznej dobrze obrazują ich strategię.

Chiny - 5 mld m3 gazu z łupków

China_Green_energy_investment_growth.jpg W 2015 roku chińskie firmy wydobyły 5,1 miliarda m3 gazu z łupków (więcej niż konwencjonalne wydobycie w Polsce). To państwowe firmy (większego nieszczęścia w Polsce być nie może) dały radę wydobyć tyle gazu, odwiercając do połowy ubiegłego roku 200 otworów (CNPC 125, a Sinopec 75), które pracują i produkują gaz. A zaczynały nie posiadając technologii ani know-how.

Chińskie emisje to amerykańska konsumpcja

medium_USA-China-import.jpgDzisiaj politycy amerykańscy twierdzą, że to była "wielka pomyłka", że zapomniano o sprawach klimatu i nie narzucono Chinom ograniczeń emisji wcześniej. Cierpią Chińczycy (zatrute powietrze), cierpi klimat (nie trzeba wyjaśniać), cierpią i Amerykanie...

Chińskie surowcowe niezrównoważenie

China_Green_energy_investment_growth.jpgChiny są „niezrównoważoną” gospodarką, o co zresztą są często oskarżane. Po prostu rozwijają się błyskawicznie, potrzebują do tego surowców, także do eksport produktów, a szybko biegnąc do przodu, nadganiając wiekowe zaległości - nie da się zachować "zrównoważenia rozwoju". Bez parcia do przodu nie ma rozwoju, nie ma dobrobytu

Chiny to fenomen gospodarczy

medium_China-world-economic-growth.jpgO Chinach ciągle słyszymy złe wiadomości. Ta gospodarka ma się za chwilę załamać, ogarnął ją kryzys, wzrost się skończył, a tak w ogóle to tylko smog w miastach.... same kłopoty. Nic dobrego usłyszeć nie można.

Chiński smok surowcowy

medium_Chiny-surowce-swiat-511.jpgMówi się o chińskim apetycie na ropę naftową. Od 1993 roku Chiny stały się importerem netto, pomimo tego, że dość szybko rozwinęły własne, krajowe wydobycie. Jednak to wciąż zaledwie 12% światowego zużycia ropy naftowej. Mniej na przeciętnego mieszkańca niż globalna średnia.

Pages

Subscribe to Chiny