Bułgaria

Odciąć Ukrainę i wypchnąć Rosatom

large_ukraine-usa-eu-2015.jpgDla USA sankcje rosyjskie nie były kosztownym przedsięwzięciem, nie łączyły ich bowiem z Rosją znaczące więzi gospodarcze, ale kraje europejskie nie chciały sankcji, gdyż zbyt dużo na tym traciły. Dlatego konieczny był pewien nacisk, o którym szczerze opowiadał wiceprezydent Joe Biden studentom Harvardu.

Bruksela nie pokryje bułgarskich strat (5)

medium_bulgaria-kerry-12-2014.jpgŻaden z planowanych projektów nie został zrealizowany, podczas gdy Bułgaria miała szansę stać się największym energetycznym ośrodkiem tranzytowym na Bałkanach, być producentem i eksporterem taniego prądu z elektrowni jądrowych, który jest sprawą kluczową także politycznie.

South Stream - bałkańska ofensywa (2)

medium_south-stream-map_0.jpgStrategicznym celem South Streamu było rozbudowanie wpływów Rosji na Bałkanach tj. w tradycyjnym regionie swojego oddziaływania. Moskwa ma tam rozległe interesy, a obszar ten jest jej bliski historycznie, kulturowo i religijnie. W regionie tym mieszkają Słowianie, prawosławie jest wyznaniem dominującym, a państwa (szczególnie Bułgaria i Serbia) tradycyjnie łączy z Rosją przyjaźń i bliskość kulturowa. Do dziś żywe są tam bolesne wspomnienia bezsilności Rosji w obliczu wojny w Jugosławii i bombardowań Serbii w latach 90.

South Stream - interwencja

medium_bulgaria-mc-cain.jpgPremier Płamen Oreszarski zwołał konferencję prasową. Wystąpił na niej z amerykańskimi senatorami i ogłosił, że „nakazał wstrzymać wszystkie prace przy rurociągu, a jego dalszy los rozstrzygnie się po konsultacjach z Komisją Europejską”. Premier powiedział, że „dyskutowaliśmy sprawę rurociągu South Stream i żądań Komisji”, złożył też deklarację, że „Bułgaria chce również uczestniczyć w projekcie Shah Deniz, zapewniającym gaz ziemny z Azerbejdżanu”.

Ceny energii obalają rząd

medium_Bulgaria-electricity-protests2013.jpgDo tej pory Bułgaria nie miała wysokich cen energii, jeśli porównywać je nominalnie z innymi krajami. Ceny dla odbiorców indywidualnych (do 1000 kWh) były relatywnie niskie - wynosiły 8,57 eurocentów za kWh, gdy średnia w Europie wynosiła 28 centów, a w Polsce 18 centów / kWh. Czyli jedną trzecią ceny europejskiej i połowę cen polskich. Jednak to tylko nominalne porównania. Jeśli wziąć pod uwagę poziom dochodów mieszkańców, to im jest on niższy, tym sprawa kosztów opłat stałych staje się bardziej drażliwa. Cena 29 centów dla Belga na minimalnej pensji 1500 Euro to coś całkowicie odmiennego od trzy razy tańszej energii, gdy zarabia się 160 Euro.

Stosunki Bułgaria - Rosja w świetle mediów

bulgaria_russia2.jpgOstatnio energetyczne stosunki Bułgarii z Rosją stały się medialnym przebojem. Wiele gazet, witryn, stacji telewizyjnych donosiło, że... "Bułgaria uniezależnia się od Gazpromu", "Bułgaria nie chce już kupować od Gazpromu", "Bułgarzy chcą zrezygnować z rosyjskiego gazu".

Subscribe to Bułgaria