Bliski Wschód

O ropie i konflikcie w Gazie

O skutkach konfliktu w Gazie, to znaczy jakie będą skutki izraelskiego ataku na terytorium Gazy, rozmaiwlaliśmy 17 listopada o poranku.

Wzrost mocy rafinerii w 2005

Niezwykle korzystne warunki ekonomiczne dla rafinerii trwają od 2003 roku. Spowodowało to wzrost inwestycji w nowe moce przetwórcze, gdyż nareszcie po wielu "chudych latach", gdy marże rafineryjne były niezwykla niskie, nastały lepsze czasy. Liderem tego procesu były w 2005 roku Chiny, ale i Polska miała swój niezły wkład.

Taxonomy upgrade extras: 

Gdzie powstają nowe rafinerie? Nie u nas

Jednym z problemów dzisiejszego świata naftowego jest brak mocy przerobowych rafinerii, który poważnie dokłada się do wysokich cen paliw. Jest to “wąskie gardło”w przeróbce ropy. Brak mocy przerobowych rafinerii które pracują w tej chwili na pełnych obrotach – dobrze poinformowani uważają właśnie za główną przyczynę wysokich cen paliw. Ali Naimi, minister energii Arabii Saudyjskiej, zapytany, co trzeba zrobić, aby obniżyć ceny ropy i zakończyć ten okres gwałtownych wahań. – powiedział: “Budujcie rafinerie, budujcie rafinerie – natychmiast!”

Subscribe to Bliski Wschód