Arabia Saudyjska

Kolejna saudyjska rewolucja?

large_saudi-aramco_0.jpgScenariusz wystawienia całej Saudi Aramco na giełdę wydaje się mało prawdopodobny. Jednak zwroty w historii bywały już większe. Przypomnijmy jedynie, że te ogromne złoża ropy na początku były własnością amerykańskiej spółki California Standard Oil Company (dzisiaj Chevron). Amerykanie powoli oddawali fragmenty spółki, by się z nią pożegnać w 1980 r.,

Amerykanie 900, Saudyjczycy jeden

medium_oil-production-drillings-rigs-usa-saudi-russia-schlumberger.jpgIlości wydobywanej ropy przez USA, Rosję i Arabię Saudyjską są porównywalne. Natomiast całkowicie nieporównywalne są nakłady inwestycji, konieczne do tego wydobycia.

Petrodolarowy saudyjski układ (3)

medium_kissinger-with-saudis.jpgArabia Saudyjska zobowiązywała się do sprzedaży ropy naftowej wyłącznie za dolary. Dynastia Saudów zyskała w zamian polityczny parasol Ameryki, pomoc techniczną i wojskową, wspierające jej dominującą rolę w regionie Bliskiego Wschodu.

Arabia Saudyjska liderem świata ropy

medium_eia_oil_world_total_production.jpgW 2012 roku Arabia Saudyjska była zarówno największym producentem, jak i eksporterem ropy naftowej. Produkowała ona średnio 11,6 mln baryłek dziennie (580 mln ton rocznie) oraz eksportowała 8,6 mln (430 mln ton). Takie dane podała amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA).

Prezydent Obama jako czynnik cenotwórczy

obama_photo.gifCeny ropy naftowej to strategiczny czynnik światowej gospodarki. W maju ceny te spadły o 17% (ze 119 do 101 dolarów) - to największy spadek od słynnego ześlizgu ze spekulacyjnego szczytu lipca 2008. Wtedy w ciągu 5 miesięcy ceny spadły z 145 dolarów do 33 przed Bożym Narodzeniem 2008 r. Cóż takiego się dzieje, że ceny tak spadają?

10 energetycznych mocarstw

Gdy 20 maja pytałem "Który kraj jest najbogatszy w ropę, gaz i węgiel?" nie próbowałem tego ustalić demokratycznie (a taki to zamiar ktoś mi przypisał :-), ale chciałem przekonać się, jakie są przekonania Czytelników bloga. No i okazało się, że większość (51% ze 114 osób) była przeświadczona, że to Rosja jest największym mocarstwem energetycznym, licząc wszystkie zasoby (oil & gas - proved reserves, coal – total recoverable (lignite + hard). Czytelnicy mylili się. Nie myliło się 17% ankietowanych, którzy wybrali...

Subscribe to Arabia Saudyjska