Wojna kaukaska - skutki dla nafty i gazu (TV Biznes)

W TV Biznes rozmawiałem 11 sierpnia 2008 z red. Andrzejem Nierychło o tym, co wynika z wojny na Kaukazie.


Nagranie dzięki uprzejmości TV Biznes.

Komentarze: 2

Gucio z Montrealu's picture

Miła i rzeczowa dyskusja ...

... jaką ma się ochotę zobaczyć i posłuchać - taka jaką powinna być - na konkretnie twórczym - "luzie" ...

Jednak - powyższa rozmowa, profil wysokościowy BTC pokazany na http://szczesniak.pl/node/915 oraz klip pokazujący pożar na http://szczesniak.pl/node/917 - łączą mi się w jakąś niestabilną całość.

Projekt BTC robi na mnie wrażenie polityczno-administracyjnej decyzji narzuconej inżynierom do wykonania. Jak narazie - jakoś to działa, ale jak jeszcze długo - to nie jest jeszcze takie - czy raczej robi się mniej jasne.

Pozornie solidna wyjściowa basa ekonomiczna zaczyna "mięknąć". Koszty eksploatacji tego oleoduktu będą (za każdą eksplozją) rosły.
Początkowy - przypuszczalnie wyjątkowo niski koszt ropy - dzięki sąsiedztwie Gazpromu - będzie musiał nadspodziewanie szybko dorównywać cenom europejskim, tak że cena ropy w Ceyhan zrobi się nieprzyjemnie wysoka w porównaniu z innymi ...

Wygląda mi na to, że Rosjanie są w stanie, w ciągu najbliższych lat "zadusić" ekonomicznie oleo i gazo dukty przechodzące przez Gruzję aż do momentu ich przejęcia i to - o ironio - stosując zalecaną przez Stany - ich własną wolną konkurencję.

Po ich przejęciu - wcale nie jest wykluczone - że projekt Odesa-Brody-Gdańsk (wyglądający rozsądnie) odżyje - o ile Władze Polskie spostrzegą się w międzyczasie - że partnerstwo ze Wschodnim Sąsiadem może się okazać korzystniejsze niż z tym - "za-oceanicznym".

Natomiast niepokojącą dla mnie jest obecna forma jedno-nitkowa Nord i South - Streamów ... Gazprom może się na nich fatalnie "przejechać"... Nie wykluczone - że Anglosasi tylko na to czekają ...

Gucio z Montrealu