OPEC Plus osiągnął sukces

W nawale informacji medialnych trudno się wyznać jak się sprawy mają. Media zachodnie, które przekształciły się w propagandowy kartel i trudno rozeznać się, co jest informacją, a co dezinformacją, dogłębnie zakłamują obraz rzeczywistości. Informacje toną w powodzi pseudo-informacji i zalewie opinii, czasami bardzo dziwnych, a najczęściej kierowanych interesami czy to graczy finansowych (spekulantów) czy to politycznych (tu głównie tematem dezinformacji jest Rosja).

Kilka przykładów:

To oczywiste, gdy wziąć pod uwagę, że służą one interesom swoich właścicieli i reklamodawców bardziej niż służą misji bezstronnego i rzetelnego informowania. Tak też rzecz się ma z oceną efektów działania porozumienia największych światowych producentów ropy (poza Stanami Zjednoczonymi).

Dlatego po decyzji państw OPEC z 30 listopada, podjętej we Wiedniu, warto podsumować działania tej grupy, którą kiedyś nazwałem "OPEC +" i ta nazwa się ostatnio przyjmuje w światowych mediach. W 2016 roku były negocjacje i nieporozumienia, aż w końcu się udało.

Państwa podejmujące te zobowiązania, po pierwsze się z nich wywiązały, w co w mediach powszechnie wątpiono. Efekt jest oczywisty. Dwaj najwięksi gracze - Rosja i Arabia Saudyjska - zyskali na tym po 40 miliardów dolarów. Dzisiaj cena ropy to około 60 dolarów, gdy zaczynano negocjacje - było około 30 dolarów.

Dobre podsumowanie efektów działania tej grupy dał ostatnio Matt Smith. Pokażę trzy wykresy, które dla osób znających się na rzeczy (a dla takich jest ten blog) powinny mówić wszystko.

Czy ograniczenie produkcji działa? Działa. Pokazuje to wykres zmniejszającego się eksportu ropy państw grupy OPEC.

opec

Czy zapasy ropy się zmniejszają? Zmniejszają. To pokazuje zestawienie amerykańskich zapasów (plus import z Arabii Saudyjskiej, przekierowującej się na Azję).

OPEC

Czy wielkość zapasów ropy i produktów zachodu maleje? Malej, co widać na zestawieniu zapasów państw OECD.

OPEC OECD

Podsumowując: Światowy spisek naftowy państw arabskich, Rosji i coraz większej ilości producentów - działa.

Tematy: 

komentarze: 6

Russia - Saudi Arabia

SABETTA, Russia (Reuters) - President Vladimir Putin said on Friday that Russia was ready to sell gas to Saudi Arabia after he launched the first loading of liquefied natural gas (LNG) at the Novatek-led Yamal LNG project in the Arctic.

“Buy our gas and you’ll save oil,”

https://www.reuters.com/article/us-russi...

"Nature itself helps us to more effectively liquify gas with the help of such low temperatures," he told AFP, adding that the plant effectively sat on a gas field so transportation costs were low.

http://saudigazette.com.sa/article/52372...$27-bn-LNG-project-in-the-Arctic

Partially off topic
https://worldview.stratfor.com/article/s...

The fuel needed to power these additional plants and create much-needed "artificial" water could possibly further contribute to rising domestic oil demand, threatening the sustainability of the kingdom's energy exports.

https://borgenproject.org/water-quality-...

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.