Co tam w światowej energii?

Najlepsze światowe statystyki energetyczne, prowadzone od 66 lat przez brytyjski koncern BP (kiedyś „British Petroleum”, później przez krótki czas „beyond petroleum”, dzisiaj tylko BP) - „BP Statistical Review” - pokazuje pewne trendy, które nawet na naszym spokojnym rynku, warto znać. Cóż ważnego się dzieje w branży energetycznej?

1. Globalna konsumpcja rośnie znacznie wolniej niż przed laty. W ubiegłym roku (podobnie jak przez ostatnie trzy lata) wzrost wahał się około 1 procenta. Zachód od lat nie zwiększa zużycia energii, cały wzrost pochodzi z rozwijającej się gospodarki, głównie Chin i Indii. Nie to co w latach 90-tych, czy nawet jeszcze 10 lat temu.

bp-2017-energy-growth.jpg

2. Skończył się chiński boom węglowy. Trend ten był bardzo niewygodny dla globalnej reformy energetycznej, spychającej najpierw węgiel, a później inne surowce na margines historii (choćby przez odmowę finansowania). Jedynym bohaterem gwałtownego wzrostu ostatnich lat były Chiny, które stając się fabryką świata, pochłaniały ogromne ilości energii, więc potrzebowały węgla. Teraz zmieniły strategię, przeorientowując się na wyższe technologie, mniej energochłonne, zamykając stare elektrownie, huty i fabryki. Do końca tego boomu przyczyniły się także Stany Zjednoczone, które w ostatnich trzech latach zmniejszyły zużycie węgla o pond 20%.

3. Gaz ziemny był najbardziej dynamicznym surowcem ubiegłego roku. Generalnie wzrost zużycia znacząco spowolnił (1,5 procenta wobec 2,3% przez ostatnie dziesięć lat), w Rosji zmniejszyła się konsumpcja o 12 miliardów m3 (niewiele mniej niż zużywa Polska), za to w Europie wzrosła o 28 miliardów m3. Na dodatek nastąpił pierwszy od dziesięciu lat spadek wydobycia i to aż o 17 mld m3. Na tle tych gwałtownych wahań mieliśmy rewolucję w transporcie, gdzie gaz skroplony LNG szybko zdobywał nowe rynki. Praktycznie cały wzrost to Australia, która dodała 19 mld m3. Zupełnie nowy gracz, który będzie walczył ze Stanami o rynek azjatycki. To bowiem głównie Chiny zwiększyły zakupy gazu skroplonego, ale pojawiły się także nowe rynki, jak Polska, Litwa czy Pakistan.

bp-2017-lng.jpg

4. Źródła energii odnawialnej rosną najszybciej, w ubiegłym roku wzrosły o 208 TWh. Po wielu latach promowania, udział energii wiatru i słońca wynosi zaledwie 2,2 procent światowego zużycia energii.

5. Na koniec wypada uspokoić skołatane nerwy wszystkich, którzy bali się, że zabraknie nam ropy. Jednak jest ona nadal jest największym surowcem energetycznym świata, zaspokajając dokładnie jedną trzecią naszych potrzeb. I pomimo tak wielkiego wydobycia, udokumentowane zasoby tego surowca wciąż rosną – mamy o 50 procent więcej złóż gotowych do wydobycia niż 20 lat temu. I na dodatek wystarczą nam one na 50 kolejnych lat światowych potrzeb.

Tematy: 

komentarze: 6

Więc?

Co będzie dalej z cenami gazu i ropy? Jakie będzie zapotrzebowanie na ropę za 10, 20 lat?

Ropa

Mam pytanie odnośnie udokumentowanych zasobów ropy naftowej ?? Jaki procent obecnych zasobów stanowią piaski roponosne Alberty i ciężka ropa doliny Orinoko Wenezueli ??

Moda na op przeminęła:

Moda na op przeminęła:

https://trends.google.pl/trends/explore?...

a ja mam wrażenie, że szła w parze z napompowanymi cenami ropy. Łatwo uwierzyć w oil peak gdy ceny ropy rosną. Wielka spekuła mogła również podsycać plotki o bliskim op, fundować stowarzyszenia, stronki "informacyjne", stronki "otwierające oczy" itd. Sam się dałem temu kiedyś zwieść, choć już wtedy trochę raził mnie histeryczny ton, np. prorokowanie, że będzie jak w filmie Mad Max, że nie będzie się opłacał transport morski urządzeń elektronicznych (w starożytności opłacał się transport morski zbóż i wina!) i że wszystko w ogóle stanie szybciej niż zdążymy zareagować.

Andrzej's picture

wydaje mi się że nie

To jest wykalkulowana plityka, która gra na "przywództwo" czyli zgarnięcie premii globalnej z tego faktu, że sie jest najlepszym w technologiach, a cienkim w surowcach. To świetnie psuje do uwarunkowań EU. Pytanie tylko czy siły politycznej wystarczy.

Tu video z taką analizą, bo na tle Polski to widać doskonale, komu taka polityka służ

Węgiel chiński

Chiny zmuszone są do oszczędzania węgla. Ich zasoby starczą na 35 lat tak jak Indonezji i Czechom. Dlatego zachód chce przejąć nasze zasoby i chyba już to zrobił tylko my suweren o tym nie wiemy. A mamy go do 600 mld. ton!

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.