Dwa scenariusze opłaty paliwowej (Polskie Radio 24)

polskieradio24.gif

Opłata paliwowa. „Są dwa scenariusze – pozytywny i negatywny”

O nowym podatku - tzw. opłacie drogowej, zgodnie z którym do ceny paliw doliczone zostanie 20 groszy na litr, mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.

Dzisiejsza cena paliwa to ok 4,5 zł za litr, więc dodatkowe 20 gr to wzrost o 5 proc. Jak podkreślił Andrzej Szczęśniak, „paliwa są tak nasączonego podatkami, że większość ich ceny to same podatki”.

- Rząd potrzebuje dziś pieniędzy i mówi, że chce dodać 20 gr do każdego litra paliwa - łącznie z gazem płynnym - co zaskutkuje tym, że cena wzrośnie o 25 groszy – mówił gość. - Gdy ceny paliw nie rosną, ale spadają i w pewnym momencie pojawia się 25 groszy to przestają one spadać, są stabilne i konsument tego nie zauważa, bo i tak nie wie generalnie ile podatków płaci w paliwach – zaznaczył Szczęśniak.

Dodał, że jest to scenariusz pozytywny, w który rządzący zapewne chcieli się wstrzelić. - Ceny ropy osiągnęły chyba minimum w dzisiejszej sytuacji rynkowej. Pozostaje jednak pytanie czy nie wystrzelą w górę – to byłby czarny scenariusz. Jeśli się spełni, mielibyśmy sytuację, w której ceny rosną i nagle pojawia się dodatkowe 25 groszy, które trzeba zapłacić od 1 sierpnia – podsumował Szczęśniak.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24
13.07.2017

Posłuchaj całej rozmowy

polskieradio24.gif
Posłuchaj

Tematy: 

Komentarze: 3

zysk orlenu to 5,7mld, zysk

zysk orlenu to 5,7mld, zysk lotosu to 1mld, a są jeszcze zyski innych rafinerii sprzedajacych na rynek Polski
wystarczy ze Orlen obniży marżę i jego zyski, Lotosu i pozostałych spadną o połowe i w budżecie pojawi sie 4-5mld pln bez wzrostu cen, a to włąsnie dzieki obniżonej marży

Andrzej's picture

kosmiczny scenariusz

nawet jego wynalazca kilka lat temu zakładał, że będzie działał klika tygodni, bo inaczej firmy padną. A tu widzą na stałe na stratach lub głodzie.

Takie recepty najpierw proszę wypróbować na sobie. powodzenia

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.