O cenach paliw i ropie naftowej w Jedynce

Głównym graczem i stabilizatorem lub destabilizatorem rynku są wielkie finanse – wyjaśnia Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.

– Rynek się ustabilizował. Ale sytuację powinniśmy porównywać do tej sprzed ponad roku, czyli z początku 2016 roku, ponieważ wtedy ceny wynosiły ok. 35 dolarów. W ostatnim kwartale ceny wynosiły ok. 50 – 55 dolarów. Natomiast ten impuls dla nabywców ropy, czyli dla tych którzy obracają ropą na giełdach, jest zbyt słaby, żeby ceny poderwać. Bo gdy pierwszy raz nastąpiła ta wielka zmowa OPEC, Rosji i kilku innych krajów, to rzeczywiście ceny na giełdach szybowały w górę niesamowicie. I przez ten rok udało się zrobić to, że ceny wahają się w paśmie plus-minus 50 dolarów.

– Kraje Zachodu, dwa wielkie kraje wydobywające, czyli USA i Norwegia są krajami kontra OPEC. Natomiast OPEC udało się zrobić to, co przez wiele lat się nie udawało, czyli zachęcić tych największych producentów i eksporterów, takich jak Rosja, Kazachstan, Azerbejdżan, Meksyk, czyli te kraje, które zawsze były poza OPEC i nie grały wspólnie, do stworzenia czegoś w rodzaju OPEC+.

– Dzisiaj konflikty nie są tym podstawowym czynnikiem. Kiedyś, 6 – 7 lat temu było takie pojęcie „premia strachu”, a było to w okresie tej tzw. arabskiej wiosny 2010 – 2011. I wtedy rzeczywiście rynki bardzo ostro reagowały na wydarzenia w Libii, Egipcie, w Syrii, ponieważ wtedy rynek nie był ustabilizowany. Ale wówczas właśnie Arabia Saudyjska, która ma potężne zasoby ropy, do natychmiastowego wrzucenia na rynek, bo potrafi szybko zwiększyć produkcję, ustabilizowała sytuację. I dzięki niej nie mieliśmy takich ogromnych, wysokich cen paliw i ropy.

Natomiast dzisiaj sytuacja geopolityczna, tego rodzaju napięcia oczywiście chwilowo powodują jakiś impuls, skok albo spadek, ale generalnie tym głównym graczem i stabilizatorem lub czasami destabilizatorem rynku są wielkie finanse.  Głównym graczem na rynku ropy naftowej są spekulanci finansowi, którzy obracają ogromnymi ilościami. Codziennie na dwóch giełdach – nowojorskiej i londyńskiej - sprzedaje się 2 miliardy baryłek ropy, podczas gdy świat konsumuje około 90 mln baryłek. Ponad 20 razy więcej sprzedaje się ropy na giełdach, handluje się nią – niż cały świat konsumuje.

W pierwszym kwartale bieżącego roku sprzedaż trzech głównych gatunków paliw transportowych wyniosła w Polsce 6 mln 800 tys. metrów sześciennych, i była o 13 proc. wyższa niż rok wcześniej. Powodem jest głównie skuteczna walka z szarą strefą?

– Moim zdaniem nie. Podstawowym czynnikiem wzrostu jest program 500+, czyli zasilenie dużych rzesz społecznych świeżymi pieniędzmi, co się odbija w dwóch rzeczach. Przede wszystkim w zwiększonym zakupie samochodów, głównie starych, importowanych, i po drugie w zwiększonej konsumpcji paliw. Polska ma bowiem ogromną liczbę samochodów, niestety starych. Mamy tu wynik na głowę mieszkańca powyżej średniej europejskiej. Natomiast te samochody były bardzo słabo używane.

– I dopiero 500+, czyli dopływ środków do tych uboższych rzesz społeczeństwa, spowodował podwyżkę poziomu ich konsumpcji. I w paliwach także to miało miejsce. Moim zdaniem to jest podstawowy czynnik. Natomiast walka z szarą strefą to była tylko zmiana przepływów ropy naftowej, produktów naftowych wewnątrz kraju.

– Chrzczone paliwo zawsze się pojawia, ponieważ to jest potężny rynek. To jest 25 mld litrów, a więc to są ogromne ilości. Ale patrząc statystycznie, to już wiele lat temu doszliśmy do poziomu europejskiego, czyli do bardzo niewielkiego udziału tych paliw o trochę gorszej jakości, i mikroskopijnego udziału paliw, które są wręcz niszczące dla samochodu. To już nie są te czasy sprzed 15 lat, kiedy były to masowe zjawiska, powodowane oszustwami podatkowymi. Dzisiaj ta szara strefa to jest raczej zjawisko papierowe, czyli ktoś np. obraca i „kręci” fakturami, unika podatku, natomiast paliwa są dosyć dobrej, europejskiej jakości.

Dominik Olędzki, Justyna Golonko, Karolina Mózgowiec, Małgorzata Byrska
05.06.2017

Szczesniak-polskie-radio2.jpg

Całości można posłuchać i przeczytać tutaj na stronie Polskiego Radia:

glos.jpg

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.