Unia zmienia ETS (Polskie Radio 24)

W Polskim Radio 24 rozmawiałem 15 lutego z red. Krzysztofem Grzybowskim o zmianach w ETS (unijnego systemu handlu emisjami co2), których dokonał dzisiaj Parlament Europejski.

Najważniejsza batalia dotyczyła liniowego współczynnika redukcji, który wyznacza tempo, w jakim z całej dostępnej puli będą wycofywane pozwolenia na emisję. Pozostał on na poziomie 2,2 proc. rocznie zgodnie z ustaleniami szczytu z 2014 roku, a nie 2,4 proc. jak proponowała komisja środowiska Parlamentu Europejskiego. Ta różnica ma znaczenia dla przemysłu, gdyż szybsze znikanie uprawnień będzie sprzyjało windowaniu cen pozwoleń na emisję. Andrzej Szczęśniak studził optymizm z powodu decyzji PE.

- Zachowałbym pewną wstrzemięźliwość co do cen energii, ponieważ system ETS dzisiaj jeszcze nie działa. Obecnie mamy jeszcze system tzw. bezpłatnych uprawnień do emisji, z których korzysta 1100 przedsiębiorstw w Polsce. Problem polega na tym, że koszty tych emisji nie są dotąd odczuwalne, dlatego ten system nie działa – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Kolejnym punktem reformy ważnym z punktu widzenia naszego kraju jest zarządzanie funduszem modernizacyjnym. 10 najbiedniejszych państw członkowskich dostanie na unowocześnianie systemu energetycznego 310 mln pozwoleń na emisję. 43 proc. z tego przypadnie Polsce, co przełoży się na miliardy złotych na inwestycje w modernizację energetyki. Polakom w PE udało się za to zablokować wprowadzenie tzw. cła węglowego, czyli dodatkowych opłat na produkty importowane do UE, których wytworzenie wiąże się z wysoką emisją CO2. Szcześniak zwracał uwagę na mankamenty systemu ETS.

- Problem polega na tym, że narzędzia i metody sterowania są bardzo skomplikowane, a pewne elementy systemu są nieprzewidywalne. Np. wprowadzanie ceł klimatycznych przekracza granice ustalone przez Światową Organizację Handlu. Głównym dylematem Unii jest to czy jeśli będziemy wprowadzać ETS i koszty zmiany klimatu będą przerzucane na przemysł, to czy on nie zacznie uciekać z Europy – komentował ekspert.

15.02.2017
Polskie Radio 24

Posłuchaj: całej rozmowy.

polskieradio24.gif
Posłuchaj

Tematy: 

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.