Rex Tillerson, czyli znaj swoje miejsce

W związku z nominacją Rexa Tillersona, szefa ExxonMobil, na sekretarza stanu przez prezydenta elekta Donalda Trumpa, przypomniałbym mały epizod z czerwca 2012 roku, który pokazuje, jak będzie wyglądała polityka amerykańska, gdy liczą sie zasoby naturalne, interesy narodowe.

ExxonMobil zrezygnował z poszukiwań gazu z łupków w Polsce.

"ExxonMobil potwierdza, że zakończył poszukiwania gazu łupkowego w Polsce [...] zakończenie poszukiwania gazu łupkowego w Polsce równa się wycofanie z dalszych prac poszukiwawczych w Polsce.

Nie zaobserwowaliśmy stałego, komercyjnego poziomu przepływu węglowodorów w naszych dwóch otworach w basenie lubelskim (otwór Krupe-1, Gmina Krasnystaw, koncesja Chełm) i podlaskim (otwór Siennica-1, Gmina Siennica, koncesja Mińsk Mazowiecki)"

- poinformował rzecznik spółki. Na koniec koncern życzył nam powodzenia:

"Mamy nadzieję, że działania Polski mające na celu rozwój gazu łupkowego zakończą się sukcesem".

Uprzejmi ludzie.

Russia-ExxonMobil_Tillerson-Puton.jpg

Kontekst tej informacji jest rzeczywiście nieszczególny. Powiedziałbym, że dość dla nas kłopotliwy. Powiedziałbym nawet, że to delikatny klaps i pokazanie nam, gdzie nasze miejsce. Tego samego (gdy informowano polską prasę) bowiem dnia - w piątek 15 czerwca - szef ExxonMobil, Rex Tillerson, przestawił wraz z szefem Rosniefti Sieczynem (były wicepremier) plany współpracy dwóch koncernów Prezydentowi Putinowi.

в присутствии главы Российского государства руководители «Роснефти» и американской нефтяной компании «ExxonMobil» подписали соглашение о совместной разработке трудноизвлекаемых запасов в Западной Сибири. Владимир Путин также встретился с председателем Совета директоров компании «ExxonMobil» Рексом Тиллерсоном.
Kremlin.ru

Potem było spotkanie, Rex Tillerson powiedział:

Р.ТИЛЛЕРСОН (как переведено): Спасибо, господин Президент, за тёплые слова приветствия. Мы очень ценим Ваше присутствие на сегодняшней церемонии подписания.

Как Вы подчеркнули, эти два соглашения демонстрируют прогресс в развитии стратегического партнёрства «Роснефти» и «ExxonMobil». Это не просто прогресс – это очень существенный прогресс.

Szerzej o wstrieczi: http://kremlin.ru/transcripts/15659

Plany rozwoju współpracy na podstawie umowy, o której pisałem wcześniej ("Wnioski dla Polski z amerykańsko-rosyjskiego sojuszu") obejmującej właśnie eksploatację ropy z łupków na Syberii. Złoże ma zawierać 13,2 miliarda baryłek (= ok 2 miliardów ton = 4 lata rosyjskiej produkcji = 80 lat polskich potrzeb).

Dobrze wiedzieć, że mamy sojusznika.

P.S. Exxon, chyba żeby nam zrekompensować trochę straty, wykupił całostronnicowe ogłoszenie w "Rzeczpospolitej".

Komentarze: 4

Andrzej's picture

eee...

no mają technologię, trzeba się od kogoś uczyć, byle szybko i skutecznie, jak Chińczycy.

tak było, że ExxonMobile

tak było, że ExxonMobile został dwa razy odsunięty od Rosji: był głównym chętnym na pakiet Jukos i był zaangażowany na Sachalinie. No ale wiadomo w Rosji masa terenów do badania, to znowu go wpuszczją. Jak Rosja nie ma Karty Energetycznej podpisanej to może swobodnie wpuszczać i wyrzucać, nie to co ten co podpisał.

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.