Fala radości zalewa kraj: kończymy z Gazpromem

Polska przeżywa często jakiś niezrozumiały dla mnie entuzjazm, czasami nawet histerię, w sprawach energetycznych. Dość przypomnieć gaz z łupków. Czasami ten entuzjazm trwa jeden dzień. Wczoraj właśnie taki wybuchł.

Powodem wybuchu entuzjazmu jest kilka słów pełnomocnika ds. dywersyfikacji Piotra Naimskiego dla Reutersa na organizowanym przez tę agencję "Eastern Europe Investment Summit":

– Będziemy zmierzać do sytuacji, w której kontrakt długoterminowy odejdzie do przeszłości. Jeśli cena gazu z Rosji będzie wystarczająco konkurencyjna, nie wykluczamy jego zakupu, ale na pewno nie w ramach umowy długoterminowej

.

Ta wypowiedź spowodowała falę tytułów w prasie i serwisach informacyjnych, które daleko wychodziły poza to, co pełnomocnik powiedział, a nawet wręcz zaprzeczające temu, co powiedział. Dla pamięci warto te tytuły tutaj zestawić.

 • Koniec kontraktów z Gazpromem (Rzeczpospolita)

naimski-gazprom-rzeczpospolita1.jpg

 • Nie będzie kolejnej umowy z Gazpromem. Rząd stawia na gazoport w Świnoujściu (rmf.fm)
 • Polska deklaruje rozwód z Gazpromem (Polskie Radio)
 • Polska nie odnowi długoterminowej umowy z Gazpromem. Za 6 lat dostawy gazu z Rosji zostaną wstrzymane? (money.pl)
 • Gazprom zdruzgotany wypowiedzią ministra Naimskiego (defence24) (tylko "wmawianie dziecka w brzuch")
 • Gazprom gotowy do ugody z PGNiG. Propaganda Kremla uderza w polskie plany (BiznesAlert) propaganda dominuje informację, normalne w tym serwisie

Taki sam tytuł dał tej informacji portal energetyczny CIRE. Jednak takie propagandowe tony, normalne w BiznesAlert czy Defence24 jakoś marnie pasują do szacownego portalu energetycznego, Redakcja obcięła więc tytuł, pozostawiając

 • Gazprom gotowy do ugody z PGNiG (cire)

 • Naimski: polski rząd nie przedłuży długoterminowej umowy z Gazpromem. Rosyjska spółka nie kryje irytacji (wpolityce.pl) - dość charakterystyczny sposób formułowania tytułów, tzw. "wmawianie dziecka w brzuch".
 • Polska szykuje się do życia bez Gazpromu. W Rosji zawrzało - Gazeta Wyborcza, niezawodny Andrzej Kublik ma podobny styl formułowania tytułów jak wpolityce.pl.

Gazprom-naimski-wyborcza-31-05-2016a.jpg

Tyle radości!

A jak P.T. Czytelnicy będą chcieli podyskutować o realiach... może coś napiszę o faktach a nie tylko nastrojach.

P.S. Euforię psuje (skandal) jedynie Adam Grzeszak z Polityki:

 • Polska zrezygnuje z importu rosyjskiego gazu. Czy z deszczu nie wpadniemy pod rynnę?

P.S. 2 z 2 czerwca 2016

Co za sojusz! Gazeta Wyborcza chwali pełnomocnika Naimskiego.

Kublik-Naimski-02-06-2016.jpg

Gazowy rozsądek Naimskiego

Andrzej Kublik pisze: "Nic dziwnego, że Gazprom się burzy...". Problem w tym, że Gazprom wcale się nie burzy, czyli jednak "wmawianie dziecka w brzuch" jako podstawowa strategia propagandowa dominuje nad funkcją informacyjną. Tutaj można sobie obejrzeć, czy się "burzy".

Jak widać linie politycznych podziałów nie przebiegają tak prosto, jak mogłoby się wydawać. Ponad nienawiścią Wyborczej do PiS-u stoją ważniejsze interesy.

Tematy: 

Komentarze: 24

fakty

Sądzę, że wielu czeka na Pana komentarz w tym temacie.

typowa skrajna polska głupota

To przykład typowej polskiej głupoty na zasadzie z szabelką na czołgi. To głupi i niepoważny ruch polityczny przez który nasze relacje z Rosjanami pogarszają się i zupełnie nic nie uzyskujemy w zamian, a tylko potencjalnie tracimy. Dlatego nasz eksport do Rosji runął, a Niemcy robią tam dobre interesy od lat i będą robić nadal. Gazoport może pokryć nasze potrzeby w 30%, część tych mocy jest zajęta przez najdroższy kontrakt LNG na Ziemi obecnie. Przecież wywołujemy takim głupim gadaniem śmiech Rosjan, bo nie mamy na razie realnej alternatywy dla taniego rosyjskiego gazu. Podstawowa zasada prowadzenia wojny (Sun Tzu): NIE ROZPOCZYNAJ WOJNY, JEŻELI NIE JESTEŚ PEWIEN, ŻE JĄ WYGRASZ...

polska głupota

Głupotą jest gadanie na ten temat 6 lat przed końcem kontraktu i gdy nie ma się sensownej alternatywy dla rosyjskiego gazu. O taką głupotę mi chodziło, a nie o sam fakt, że chcielibyśmy się bardziej uwolnić od Rosjan.

chemmobile's picture

Będzie jak przed podpisaniem

Będzie jak przed podpisaniem obecnego kontraktu - machanie szabelką, a potem błyskawiczne podpisanie kontraktu na rosyjskich warunkach, bo zaraz zabraknie gazu :)
Histeryczna rusofobia stała się obowiązującą linią polityczną bez względu na ponoszone koszty i straty. Wszystko dobre, co nie ruskie. Rezygnacja z Gazpromu oznacza zakupy gazu z innych źródeł i zapewne droższych. W obliczu powiększających się możliwości zakupu gazu z kierunku zachodniego, to kto kupi droższy gaz? Co się stanie z PGNiG obciążonym kontraktami politycznymi, od którego nikt nie będzie chciał kupować drogiego gazu?

chemmobile's picture

Mam pytanie(a) odnośnie cen

Ja trochę nie w temacie, ale zżerają mnie takie oto przemyślenia odnośnie cen LNG sprowadzanego z Kataru do Polski:
1. Czy poprawnym jest założenie, że polski kontrakt na LNG jest kwotowany podobnie, jak długoterminowe kontrakty azjatyckie (Japonia, Korea, Tajwan) w oparciu o notowania JCC (Japan Crude Cocktail)?
2. Jeśli odpowiedź na pyt. 1 brzmi TAK, to czy poprawnym będzie założenie, że ceny płacone przez Polskę są na tym samym poziomie, co ceny płacone przez Japonię?

Jeśli na oba pytania możemy odpowiedzieć 2 x TAK, to czy właśnie poznaliśmy cenę, jaką Polska płaci za katarskie LNG? :)

chemmobile's picture

A zatem na dzisiaj jest to 49

A zatem na dzisiaj jest to 49,9*0,15 = 7,5$ / MMBtu + wartość stała. Rzeczywiście drogo, jeśli weźmiemy pod uwagę europejską cenę spot 4,13$ / MMBtu.
Może pan zdradzić skąd pochodzi poniższa informacja:

formuła to procent ceny ropy Brent, zwykle jest piętnaście, w polskim jest więcej
plus wartość stała.

Andrzej's picture

standard

15% to standard branżowy, od którego się negocjuje w górę w dół.

Formuła polskiego kontraktu została opublikowana w bardzo fachowym piśmie

chemmobile's picture

Nie ułatwia Pan zadania :)

Nie ułatwia Pan zadania :)
Znalazłem "w internecie" takie sformułowanie odnośnie ceny polskiego kontraktu LNG:

The deal with Qatar calls on Poland to pay a rate of 16 percent or above of crude oil prices, plus a fixed component of around 50 U.S. cents per million British thermal units (mmBtu), trade sources familiar with the agreement said.

At current oil prices of $111 per barrel, that works out to a delivered price of $18.25/mmBtu, making it one of the world's most expensive long-term LNG contracts ever signed

.

najdroższe LNG na świecie

Kontrakt na LNG podpisano na chorych zasadach i wyjaśnia je chyba założenie, że oczekiwano, że ropa będzie po 500 USD w 2018...

kontrakt jamalski

a czy przypadkiem Naimski nie mowil jedynie o nieprzedluzaniu DLUGOTERMINOWEGO kontraktu. Być może rosyjski gaz będzie u nas, ale na innych zasadach...

Andrzej's picture

tak mówił

jeśli brać tylko tę wypowiedź. Inne wypowiedzi i PRÓBY działań wskazują na co innego.

rynek gazowy się zmienił

rynek zmienił się diametralnie od 7 lat, tj. od czasu gdy Amerykanie zaczęli wydobywać gaz z łupków na dużą skalę. Do tego dochodzi duża produkcja LNG w Australii, Azji Pd. i Bliskim Wschodzie. Powstają nowe terminale eksportowe i stacje skraplania. To wielka rewolucja, którą przyblokował tylko spadek ceny ropy od 2 lat. Na pewno Gazprom będzie musiał wziąć to pod uwagę przy rozmowach z PGNiG. Gazprom sprzedaje coraz więcej na rynku spotowym. My powinniśmy wykorzystać tą sytuację przy negocjacjach, bo możemy mieć atrakcyjny kontrakt średnioterminowy z Rosją np. na 5 lat (po 2022 roku). Władze powinny dywersyfikować dostawców, ale patrzeć przez pryzmat kosztów, a nie politycznego zacietrzewienia. Tani gaz to tania, konkurencyjna gospodarka i taki powinien być nasz priorytet. Boję się, że PIS na siłę będzie zmieniał dostawców nie patrząc na ekonomię, tylko prowadząc wojenkę z Rosją.

Naimski mówił o kontrakcie

Naimski mówił o kontrakcie długoterminowym. Całą reszta to bajania niedouczonych redaktorów. Jeśli przyjąć to za próbę nacisku na Rosję nie ma w tym nic niespotykanego, tym bardziej że niektórzy otrzymują zniżki bez arbitrażu a my ja koś nie bardzo.
Wszystkie teorie dotyczące zalet rosyjskiego gazu i ropy są prawdziwe o tyle, o ile uświadomić trzeba sobie, że to Rosja jest motorem traktowania surowców jako środków nacisku. Oczywiście bez sensu jest medialna histeria w mediach ale każda forma nacisku przy okazji negocjacji jest dla nas ok - i to właśnie od Rosjan możemy się tego nauczyć. Natomiast obserwując rynek paliw przez ostatnie lata... Sam Pan przyzna Panie Andrzeju że 5 lat to szmat czasu i może się zdarzyć wszystko.
ps. Z tego co opisano (nie w gazetach) nie było ataku z szabelkami na czołgi;-)

Andrzej's picture

to jest o mediach

napisałem:

w prasie i serwisach informacyjnych, które daleko wychodziły poza to, co pełnomocnik powiedział, a nawet wręcz zaprzeczające temu, co powiedział.

o Naimskim później

"może się zdarzyć wszystko" - NIE przyznam. Tego typu argumentami, że "cena powinna, może się obniżyć" jest polskie piekło wybrukowane

skomentujesz?

Filtered HTML

 • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
 • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
 • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

 • No HTML tags allowed.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
 • Lines and paragraphs break automatically.