PGNiG +Orlen + Lotos?

MSP analizuje łączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG. 11. stycznia 2016 r. minister skarbu Dawid Jackiewicz poinformował:

- Rozpocząłem prace analityczne nad ewentualnym połączeniem PKN Orlen, Lotosu i PGNiG, nie chcę przesądzać, w jakiej formie i konfiguracji mogłoby dojść do tego połączenia. To będzie przedmiotem dalszych analiz. Na razie chcemy w ciągu kilku-kilkunastu tygodni, najpóźniej do końca I kwartału, określić wstępnie, czy takie połączenie miałoby sens - powiedział.

- W dalszej perspektywie zastanowimy się, co z tym robić - dodał i podkreślił, że "rozważane są różne warianty, formuły i konfiguracje, natomiast żadne decyzje jeszcze nie zapadły".

Czemu miałoby służyć połączenie?

Minister Jackiewicz: "Przede wszystkim chodzi nam o zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa w tych spółkach przed ewentualnymi próbami wrogiego przejęcia. Będziemy także zastanawiali się, jakie potencjalnie są do osiągnięcia efekty synergii".

Kilka zdań mojego komentarza zapisał redaktor Jacek Świder

Andrzej Szczęśniak: Fuzja wielkich spółek? To pomysł nieracjonalny

- Pomysł połączenia Orlenu i Lotosu uważam za nieracjonalny, a propozycję łączenia trzech spółek wymienionych przez ministra skarbu (Orlen, Lotos, PGNiG - red.) nazwałbym nawet bardzo nieracjonalnym.

Warto jednak pamiętać, że pomysły podobnych fuzji pojawiały się już nie raz i nic nie wychodziło z takich planów.

- Moim zdaniem, wymienione spółki są jednak "z innych bajek". PGNiG to firma, która nie zajmuje się przerobem ropy jako wiodącą działalnością. W przypadku Orlenu i Lotosu można dojrzeć pewne synergie, ale ryzyko wynikające z połączenia jest większe. Orlen i Lotos to spółki rafineryjne. Gdy przyjdzie dekoniunktura na działalność rafineryjną, to taki gigant może zwyczajnie tego nie wytrzymać.

Szczęśniaka nie przekonuje też argument za połączeniem (przywoływany przez szefa resortu skarbu Dawida Jackiewicza), który zwraca uwagę na wzmocnienie ochrony przed wrogim przejęciem. - Nikt nie chce w tej chwili przejmować rafinerii. Rafinerie są zamykane. Poza tym państwo ma wiele narzędzi, aby już teraz nie dopuścić do wrogiego przejęcia - przypomnę przykład tarnowskich Azotów - mówi Szczęśniak.

Interia.pl

pgnig-orlen-lotos2.jpg

- - -
Dodatkowo: o ostatnich próbach integrowania sektora pisałem tutaj: "Kupą, Mości Panowie!"

* * *

Szczęśniak: PGNiG, Lotos i Orlen to argument w negocjacjach z Rosją

Jakie skutki dla Polski może mieć ewentualna fuzja paliwowych gigantów PKN ORLEN, PGNiG i Lotos? O to zapytaliśmy eksperta rynku paliw Andrzeja Szczęśniaka.

- Podstawowym pytaniem jest, to, po co to jest robione? Dla deklarowanych celów czyli zwiększenia kontroli skarbu państwa, jest to bardzo mało wiarygodny powód. Są to już strategiczne spółki skarbu państwa więc próba ich wrogiego przejęcia jest bardzo mało prawdopodobna. Według mnie, to nie jest cel.
.
Realne dwa cele, które można sobie wyobrazić, to cel ekonomiczny, czyli skupienie trzech przedsiębiorstw, aby ratować najsłabszego. Drugim celem jest cel polityczny, czyli są to najwięksi, odbiorcy węglowodorów z Rosji i moim zdaniem ten cel może być istotny. Zbliża się czas, kiedy będziemy negocjować z Rosją kontrakty naftowe i gazowe. Taki duży podmiot może być tworzony na tę okoliczność.
.
Dla polskiej gospodarki to nie będzie miało żadnego znaczenia, dziś i tak nie mamy konkurencji na rynku paliw ani gazu.
.
Dla tych podmiotów ma to znaczenie, bo nie za bardzo do siebie pasują, natomiast ważne jest to, co zamierza Ministerstwo Skarbu - mówi Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku ropy i paliw.
.
Rozmawiała Anna Drozd
Bankier.tv

więcej: "Megapołączenie? Po co?"

Tematy: 

Komentarze: 3

Andrzej's picture

wszystkiego nie ma

w Polsce panuje ustój "checks and balances", czyli rozproszenie ośrodów władzy tak wewnątrz państwa, jak i w życiu publicznym.

Więc nie ma wszystkiego, co najwyżej może osłabić niechętne jej ośrodki, ale zlikwidować ich nie może. Taki mamy ustrój.

Andrzej's picture

no i po fuzji

Pytany dzisiaj w Sejmie przez posła Tadeusza Aziewicza (PO) w sprawie ewentualnych planów połączenia Orlenu z Lotosem i PGNiG wiceminister skarbu Henryk Baranowski powiedział:

- Ministerstwo Skarbu nie prowadzi obecnie żadnych prac analitycznych dotyczących konsolidacji spółek z obszaru ropy naftowej i gazu. Inicjatywa wszelkiego rodzaju procesów konsolidacyjnych powinna wychodzić od zainteresowanych podmiotów i ich akcjonariuszy oraz powinna być uzasadniona prognozowanymi efektami synergii, pozytywnymi skutkami na rynku pracy oraz wspieraniem lokalnych społeczności.

Strzał na wiwat?

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.