Exposé premier Szydło

18 listopada 2015 roku pani premier Beata Szydło wygłosiła exposé. Przytaczam fragmenty energetyczne, może ktoś będzie chciał podyskutować, bo ja sam, jak wcześniej mówiłem, uważam takie wystąpienia za zbiór pobożnych życzeń, nijak mających się później do rzeczywistości,

Kilka fragmentów ze strony rządowej

Doświadczenia kryzysu pokazują, jak ważny jest przemysł. Odbudowa gospodarki morskiej i wsparcie tych dziedzin i branż naszej gospodarki, które mają największe szanse rozwojowe przynajmniej w skali naszego regionu. Chodzi o przemysł energetyczny, chemiczny, zbrojeniowy, a z drugiej strony świetnie rozwijający się w Polsce sektor usług IT oraz przemysły kreatywne

[...]

Kolejną zmianą jest powołanie Ministerstwa Energii. Ministerstwo to, podobnie zresztą jak Ministerstwo Infrastruktury, będzie miało znaczący udział w realizacji głównego projektu, ale chodzi przede wszystkim o zintegrowanie działań i środków zmierzających do dokonania rzeczywistego przełomu. Energetyka będzie bowiem także jednym z głównych odbiorców wielkich środków, które przeznaczymy na rozwój. Wyodrębnienie tego ministerstwa wynika przede wszystkim ze strategicznego charakteru przedmiotu jego działania i ogromnej ilości problemów jakie są tutaj do podjęcia. Wśród tych problemów jest także kwestia górnictwa. Tą sprawą minister energii zajmie się w pierwszej kolejności. Są koncepcje rozwiązania tego trudnego problemu i w porozumieniu z pracownikami górnictwa przystąpimy do ich realizacji.

[...]

W zakresie polityki zagranicznej obronnej i związanej z tym sprawy bezpieczeństwa kraju będziemy się kierować trzema priorytetami, będziemy mieć trzy cele. Po pierwsze bezpieczeństwo rozumiane klasycznie, gdy konflikt zbrojny, choć dziś zamrożony, toczy się u granic naszego kraju. Po drugie bezpieczeństwo gospodarcze. Szczególnie w sferze energetycznej, a także informatycznej. Po trzecie wreszcie uzyskanie właściwego statusu i pozycji państwa na arenie międzynarodowej.

[...]

Bezpieczeństwo energetyczne to zachowanie polskiego węgla jako źródła energii. Mówię tutaj również o węglu brunatnym. A także działania zmierzające do zagwarantowania nam w każdej sytuacji dostaw gazu i ropy, a więc dokończenie budowy i rozbudowa gazoportu. I do rozważenia zbudowanie drugiego gazoportu w okolicach Trójmiasta. Możliwość stosowania alternatywnego rozwiązania jeśli chodzi o dostawy gazu to również kwestia cen tego surowca jaki otrzymujemy ze wschodu.

premier-szydlo-expose.jpg

Bardzo ogólnikowe. Jak wcześniej mówiłem "Jak się rozbujało oczekiwania społeczne - a w energetyce to było dosyć mocne - to teraz trzeba je będzie nieco schłodzić, bo możliwości są niewielkie. Formułowanie celów w szeroko rozumianej branży energetycznej będzie znacznie bardziej ostrożne, niż w kampanii wyborczej."

* * *

Jeśli ktoś chce porównać z poprzednimi, to zapraszam na moje strony (żadna ze stron rządowych czy sejmowych, gdzie kiedyś były, nie działa):

Tematy: 

komentarze: 9

Pomija Pan rzecz naprawdę ważną -

- historyczną ;)
`Nowa Prezes Rady Ministrów wygłosiła właśnie expose przed Sejmem VIII kadencji. To pierwsza premier w historii Polski, która tak silnie zaakcentowała znaczenie gier wideo jako część innowacyjnej, nowoczesnej gospodarki. Szefowa rządu zapowiedziała, że państwo mocniej niż wcześniej wesprze rodzimych deweloperów.'

Andrzej's picture

no tak, nie doceniłem tego strategicznego...

Jeszcze ciekawsze jest:

zachowanie polskiego węgla jako źródła energii.

Z tego bije taka ambicja i asertywność w sprawach górnictwa, że klękajcie narody. Rzucić takie wyzwanie całemu światu: węgiel będzie u nas źródłem energii...

Nieposkromiona polska fantazja ułańska. Proszę:

Są koncepcje rozwiązania tego trudnego problemu

Są koncepcje...

W czasie kampanii lepiej to się zapowiadało.

mówił Pan o dwóch

problemach z którymi przyjdzie się rządowi zmierzyć, jeden jest w zakresie naszych działań (zarządzanie górnictwem) drugi jak to Pan ujął po za zakresem naszych działań. I teraz nie wiem czy ten drugi problem to są inwestycje w górnictwie czy miał Pan na myśli jeszcze coś innego czego nie zdążył rozwinąć np. politykę klimatyczną?

Nie zależnie od tego. Wyodrębnienie ministerstwa energetyki które zaproponowała Pani premier to według mnie "słuszna koncepcja":-) Takie coś funkcjonuje z tego co czytam w Rosji, i działa sprawnie. Jeżeli zarządzanie ma odbywać się efektywnie to potrzeba jednego ośrodka administracji dla górnictwa i energetyki a nie rozbijania kompetencji na 3 ministerstwa. Nie jestem zwolennikiem rozmnażania ministerstw i stołków ale to ministerstwo może być przydatne.

Druga kwestia. Zaległości w górnictwie potężne, nie wiadomo czy możliwe do nadrobienia. Ale pisał Pan Ziuk o restrukturyzacji rosyjskiego Mechela. Jak się chce to można a to czy uda się rządowi uratować górnictwo będzie sprawdzianem dla całego państwa. Uzyskamy odpowiedź czy ono w ogóle potrafi administrować strategicznymi sektorami.

Innego wyboru nie ma bo jakie będą konsekwencje upadku górnictwa dla kraju? Przecież nie da się w miejsce tych wszystkich kopalń pobudować galerii handlowych. Potencjał strajkowy górnictwa jest ogromny i może skutecznie przycisnąć każdy rząd o ile zostanie zainicjowany. To nie pielęgniarki.

Andrzej's picture

chyba nie dokończyłem

1. ten drugi problem to unijna (i globalna) polityka. Nasi chcą bardziej utopić ruskich niż ratować własną gospodarkę. Więc na wszystko się godzą, z drobnymi ceregielami, a cała para - na wschód.

2. Takie konstrukcje ministerialne (energia + klimat, ekologia) są coraz powszechniejsze , bo to jest w globalnym przepisem na energetykę (ale w Rosji jest jedynie energetyka). A tu ma klimat dominować nad energią. Dla nas to jest zabójcze, bo utopią tak węgiel jak i energetykę, nie odnosząc żadnych korzyści (jak Niemcy).

3. Wszystko da się naprawić, tylko że trzeba mieć chęć i wiedzieć, co jest grane. Z chęcią jest cienko, co widać po dzisiejszym expose, No i trzeba się postawić, wiedzieć, jak przprowadzić swoje. Nie widzę tej pary. Więc będzie jak i imigrantami, deklaracje, układy, umowy, a potem ... zdrada. Pani Szydło jest za słaba. Nie jest Orbanem.

4. Górnictwo powoli cały czas się okraja, co roku po 5-10 tysięcy zwolnionych, trochę bezrobocie na Śląsku wzrośnie, dojdzie do 40-50 milionów ton wydobycia. Aż tak źle jak w Wałbrzychu nie będzie. Do 25-30% bezrobocia nie dojdzie.

A co z atomem? Kończymy

A co z atomem? Kończymy budowę atomówki w 2060 a przez ten czas pensje dla kolesiów partyjnych po 100k lecą czy kończymy w z tymi mrzonkami teraz i pensje nie lecą? Szkoda takich pięknych pensji...

Co do gazoportów to plany niemal mocarstwowe, Miedwiediew i Putin pewnie cali w strachu. Zapewne PiS to zrealizuje i będziemy brać gaz z USA. Ten ruski może i tańszy ale się brzydzimy. Być może też ropę z Arabii weźmiemy. Zemsta musi być.

Co do węgla kamiennego to każdy polski rząd (województwo to już bardziej czy jeszcze suwerenny kraj?) polegnie w starciu z osią Berlin-Waszyngton. Zero szans że Szydło, Kopacz, Tusk albo nawet i Kukiz jakby był premierem cokolwiek tu ugra. Kopalnie będą zamykane chyba że wystąpimy z UE. Zresztą, jeśli wyjechało 3 mln ludzi, przemysł i budownictwo sukcesywnie wdrażają technologie energooszczędne, a energetyka się modernizuje - nowe bloki potrzebują mniej węgla żeby wytworzyć daną ilość prądu, no to z prostego rachunku wynika że zapotrzebowanie spada.... Eksportować za bardzo nie ma gdzie poza Czechami, bo polski węgiel jest drogi. Czyli będzie powolna agonia jak dotychczas. Rozłożona na raty bo rząd wzorem poprzednich będzie lawirował między batem unijnym a batem związkowym ale jednak agonia.

kpiny z demokracji

Migranci to co prawda nie energetyka, ale to zdanie dobrze pokazuje jak PiS zmanipulwał wyborców: "Waszczykowski łagodzi stanowisko PiS w sprawie uchodźców."

To samo dotyczy banków z którymi PIS miał iść na udry. Cytuję wikipedię: "W 1998 podjął pracę w Banku Zachodnim. W latach 1998–2001 był doradcą prezesa zarządu, następnie dyrektorem banku, po połączeniu Banku Zachodniego i Wielkopolskiego Banku Kredytowego w 2001 został członkiem zarządu Banku Zachodniego WBK. W maju 2007 objął stanowisko prezesa zarządu tej instytucji. Został także konsulem honorowym Republiki Irlandii w Polsce. W 2010 powołano go w skład Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku[4]. 16 listopada 2015 objął urzędy wicepremiera i ministra rozwoju w rządzie Beaty Szydło"

Politycy to patologiczni kłamcy, w dodatku marionetki. Pani Szydło kształciła się w jakiejś Szkole Liderów finansowanej przez Departament Stanu. Wielka liderka. To są jakieś kpiny.

Jedyne w co wierzę, to majstrowanie wojen wraz z USA. Co prawda Szydło mówiła, że to powrót do polityki Lecha Kaczyńskiego, ale nie wiem komu mydli oczy. Politka PO była taka sama w tej kwestii. Z resztą....W KAŻDEJ kwestii.

Andrzej's picture

takie tam

medialne gierki

półtora dolara skidki? dużo większe bywały. radziłbym się martwić irakiem a nie saudi

Oficjalna zmiana geostrategicznego kursu leadera swiata

przynajmniej na reszte kadencji pana prezydenta Obamy, oficjalnie w Wall Street Journal.

Swiat wedlug Ziuka - wielkim wygranym, ktory niewiarygodnie zyskal w wyniku amerykanskich posuniec (sensownie trzymajac sie na uboczu) przez ostatnie 15 lat sa Chiny. Ale tak to jest jak polityke zagraniczna zostawilo sie do rozgrywania neoconom kalibru pani Nuland. Lepiej pozno niz wcale, mamy doczynienia z momentem opamietania i warto to zauwazyc.

http://www.wsj.com/articles/obama-sticks...
.
Mr. Obama’s approach to the region overall, and to Syria and Islamic State specifically, is intended to reset the nature of the U.S. relationship with allies in coming years so that decades from now, the Middle East is more self-sufficient and less reliant on American intervention.

The idea, as Mr. Obama’s aides explain it, is that such a shift would give the U.S. more bandwidth to focus outside of the region to strengthen America’s position in the world.

But at its core, Mr. Obama’s strategy remains a rejection of President George W. Bush’s attempts to resolve Middle East conflicts with American military invasions and occupation.

Ziuk

A propos wladzy:

It is said that power corrupts, but actually it's more true that power attracts the corruptible. The sane are usually attracted by other things than power.

David Brin

Read more at http://www.brainyquote.com/quotes/quotes...