Puste gazoporty

Wydaje się, że gorączka skroplonego gazu ziemnego już minęła w Europie. Wszyscy się budowali, media grzały temat jako alternatywę dla Rosji (żeby zniknęła z rynku) i jako możliwość dla Ameryki (żeby uratowała swych sojuszników łupkowym tanim gazem). Dużo dymu było, a tu mamy skrzeczącą rzeczywistość.

Europejskie gazoporty stoją puste. Szczyt importu minął dobrych kilka lat temu.

LNG-import-EU-GLE2015.jpg

O ile w latach 2010 - 2011 import LNG wynosił prawie 90 miliardów m3, to w 2014 roku - zaledwie połowę tego - 44 mld.

Te ilości stoją w znaczącej rozbieżności z potencjałem przeładowczym. Przez terminale LG można było sprowadzić 191 miliardów m3 rocznie. Te moce w ubiegłym roku wykorzystane były zaledwie w 16 procentach.

LNG-import-capacity-use-EU-GLE2015.jpg

Na szczęście w bieżącym roku trochę rośnie import, ale pojemności też rosną i wykorzystanie pozostaje na tym samym poziomie 16% z 207 mld m3 możliwości rocznie (za 8 miesięcy 2015 r.).

Tematy: 

komentarze: 21

gazoporty spotkało

to co miało według naszych mediów i polityków spotkać Gazprom. Jak widać ponownie ich przewidywania się nie sprawdziły, w zasadzie staje się regułą że się nie sprawdzają. Ot choćby Nord Stream który to uznawano nad Wisłą za projekt nierealny, powstał całkiem sprawnie.

Gazprom często po paśmie katastrofalnych przepowiedni notuje paradoksalnie lata rekordowe jeżeli chodzi o wolumen sprzedaży gazu.

http://www.eprzewoznik.pl/aktualnosci-pr...

W tym roku Gazprom ma się dobrze ale gazoporty jak widać mają się zle. Może to inwestycje robione bardziej dla strategicznego zabezpieczenia Europy na wypadek konfliktu do którego poniekąd Europa prze. Tak czy siak aspekt ekonomiczny wypada jak widać fatalnie.

Panowie nie doceniają USA.

Panowie nie doceniają USA. Amerykanie to ludzie praktyczni, wejdą z tym gazem bo długo nad tym pracowali a przecież mają wszystkie atuty w ręku aby kreować rzeczywistość jaka im pasuje: zwasalizowane rządy w krajach UE, wsparcie propagandowe mediów, działalność NSA która trzyma rękę na pulsie.

Polecam cytat i poniższy artykuł:
"Amerykański gaz to zdaje się bardzo atrakcyjny towar na świecie. Żaden statek z ładunkiem skroplonego gazu nie odbił jeszcze od brzegów USA, nie działa jeszcze żaden terminal skraplający, a już niemal całe zdolności wysyłki LNG są zarezerwowane na 20 lat w przód."
http://wysokienapiecie.pl/statystyka/105...

USA będą eksportować tyle ile wynosi maksymalna przepustowość ich terminali. W tym wszystkim ciekawa jest tylko cena - jak tą kwestię rozegrają w dłuższym terminie. Zniesienie sankcji wobec Iranu nie pomoże w odbiciu cen, a jednak to zrobili choć wcale nie musieli. Mają szerszy plan. W necie szerzą się teorie spiskowe że bankrutująca Ameryka wywoła wojnę z Rosją i choć brzmi to szalenie (ja w to nie wierze bo wtedy zwycięzcami byłyby Chiny a USA i Rosja przegranymi) to w takim układzie, gdyby wyeliminować rosyjską produkcję, gaz z Iranu by się nie tylko zmieścił ale i był potrzebny. Wojna jest mało prawdopodobna ale sankcje? Jak będą sankcje to nikt nie kupi rosyjskiego gazu a z pewnością nie UE. Gdyby Stanom udało się zrobić z Rosji drugi obłożony sankcjami Iran to wszystko by się zmieniło na rynku... No ale życie przyniesie odpowiedzi.

Andrzej's picture

już nie ma, już wykupiony - śpieszmy się kupować

tak, już nie ma, trzeba się spieszyć, żeby kupować. Nieważne,, że drogi. Tak samo jak broń przy wykreowanym zagrożeniu rosyjskim.

Tak samo jak rewelacja wysokiego napięcia, że "węgiel się kończy w Polsce". Tak to jest z materiałami sponsorowanymi.

A co do kreacji rynków, tak Amerykanie potrafią wykreować rynki, wiele lat temu postawili sobie zadanie zbudowania globalnego rynku gazu, nie patrząc na koszty transportu. Więc Europa zbudowała 200 miliardów m3 mocy, które stoją puste. Za to konflikty z praktycznie wszystkimi sąsiadami, dostarczającymi gaz - w pełnym ogniu. Rzeczywiście, umiejętność kreacji rynków - najwyższej klasy.

A co do "USA będą eksportować tyle ile wynosi maksymalna przepustowość ich terminali", to jednak albo brak wiedzy, albo skleroza (bardzo pomocna w życiu). Pięć lat temu:

Puste amerykańskie gazoporty

W 2009 roku USA miały zaimportować ponad 42 miliardy m3 (3 razy polskie zużycie) właśnie z terminali morskich. Zaimportowano tylko 14 mld, czyli trzykrotnie mniej.

import rozwijał się do 2007 roku, by potem spaść na łeb na szyję. Teraz stoją puste. Wykorzystane zaledwie w 11%

Skoro ruszyła u nich

Skoro ruszyła u nich produkcja z łupków to nie było sensu importować. Trochę czym innym jest terminal do odbioru a czym innym do wysyłki. Tych do wysyłki (skraplanie) USA jeszcze fizycznie nie mają, właśnie budowy są kończone. Co do artykułu z wysokiego napięcia to są tam podane (też w innych) konkretne europejskie firmy i konkretne ilości jakie zostały zakontraktowane. To nie propaganda (ta bazuje na ogólnikach) tylko fakty. I za parę miesięcy przekonamy się czy kontrakty będą realizowane.

Odnośnie jeszcze ceny, to być może aktualne spadki są tam dla kogoś korzystne. W USA wiele odwiertów to były prywatne inwestycje małych, często rodzinnych firm. Ktoś odkrył złoża łupkowe na swojej ziemi, brał kredyt, kupował technologie, wiercił i sprzedawał z zyskiem. Teraz, przy obecnych cenach, te firmy splajtują a więc będzie okazja dla dużych graczy przejęcia ich. A potem korporacje pociągną za polityczne sznurki i ceny pójdą w górę. Tak, USA potrafią kreować rynki, wykorzystując do tego armię, propagandę, "szerzenie demokracji", dotując rozmaite NGO w krajach-celach, pewnie też posługując się operacjami false flag. Wszyscy to wiedzą, a nikt nie śmie powiedzieć im tego w twarz. Świat się boi Ameryki. Wiele krajów bardzo boleśnie się przekonało jak bezwzględny jest to kraj. No i co, ta drapieżna Ameryka nagle zmieni się w grzeczną owieczkę, przekreśli zyski z wydobycia gazu u siebie i może nawet zacznie importować? Wiele wskazuje na to że UE została wyznaczona na rynek zbytu dla amerykańskiego gazu, poczekamy zobaczymy na ile USA są skuteczne. Pół roku i się wyjaśni.

J. Sokoł's picture

Co to jest przychód?

Pytanie dotyczy jednego z punktów WYBRANE DANE FINANSOWE ZA PIERWSZĄ POŁOWĘ 2015 ROKU http://www.eprzewoznik.pl/aktualnosci-pr...

Za pierwsze sześć miesięcy 2015 roku przychód netto wzrósł o 50% z 450 578 RUB w I poł. 2014 do 675 904 RUB.

Rubel to silna waluta jest. 50% wzrostu robi wrażenie ;-).

J. Sokoł.

nominalnie wrósł

pewnie wyliczone po przewalutowaniu z dolara

J. Sokoł's picture

Gazprom "non profit"

Szanowny Panie @thrill
Po przeczytaniu materiału, który Pan polecił zadałam w tytule komentarza pytanie, które okazało się pytaniem trudnym. Nie odpowiedział Pan na nie wprost, czego oczekiwałam. Liczyłam się z odpowiedzią, że w cytowanym akapicie zapomnieli dodać mln , wtedy przychód netto wynosiłby 23% przychodów brutto. Jeśli jednak nie opuszczono słownego odpowiednika 10^6 to Gazprom okazuje się być firmą non profit, czyli działa bez strat i bez zysków.
Przy sobocie, po robocie podam dowcip z omawianego materiału o Gazpromie. Napisano tam

Tuskish Stream

J. Sokoł.

Trochę mnie Pani sprowokowała do

rozwinięcia tematu owego pytania i odpowiedzi. Genezy dlaczego dziś tego typu art pisze się nie dokładnie należy szukać w reformach edukacji po 89r
(miałem wtedy jak to się zaczęło roczek). Potem pokolenie decydentów wysłało moje pokolenie do gimnazjum. (swoją drogą teraz do władzy doszli Ci sami decydenci którzy sugerują likwidacje gimnazjów). Mniej więcej w tym samym czasie nastąpiła rewolucja kulturowa i internetowa w naszym kraju. Jeżeli chce Pani naprawdę wiedzieć dlaczego tak się dzieje to proszę chociażby porównać podręczniki ze złej epoki PRLu z podręcznikami z obrazkami ale bez korekty z nowej dobrej epoki. Przecież takie nieścisłości pojawiały się w książkach z których Nas uczono masowo. Do tego komunikatory internetowe, nawyki szybkiego pisania, nadmiar jaskrawych ale nie merytorycznych informacji w mediach.

Generalnie z matematyki byłem bardzo słaby jedynie w pamięci liczyłem szybko (co zawsze było kwitowane że sciągałem bo pomijałem zapis),

Jednak w jednym zabiła mi Pani klina. Myslałem że w tym cytowanym akapicie chodzi nie o miliony a o miliardy rubli

J. Sokoł's picture

Reformy

i mnie dotknęły. Maturę zdawałam mając 16 lat i 7 miesięcy. Pan urodził się w rocznikach moich wnucząt. Mój komentarz miał na celu wykazanie tego o czym Pan pisze wraz z uśmiechem z tego co na końcu ;-)
Jest Pan na dobrej drodze samokształcenia. Życzę powodzenia.
Musimy piąć się w górę, mimo wszystko https://youtu.be/DCkKBm13QuM

Pozdrawiam

J. Sokoł.

J. Sokoł's picture

Gazoporty i PMG

Gazoport dla gospodarki jest niczym bak paliwa dla naszego auta. Pojemność baku jest optymalizowana przez producenta, a gazoportów przez politykę państwa. Obserwujemy w UE zróżnicowane zużycie gazu, np. we Francji spadło ono z 46,9 mld m3 w 2010, do 35,9 mld m3 w 2014.

Proszę Pana Andrzeja o analizę magazynowania gazu w PMG. Jakie są koszty magazynowania gazu w PMG i w gazoportach? Kto je ponosi? Czyją są własnością w Polsce i w innych krajach. W USA jest chyba około pół tysiąca magazynów gazu.

J. Sokoł.

Andrzej's picture

tratatatam tratatatam

tratatatam tratatatam
tratatatam tratatatam
tratatatam tratatatam tratatatam

Ładnie muzyczka gra, podnosząc nastrój i radość tłumu, że już wkrótce... będą płacić jak za zboże...

W komuniźmie była propaganda, a teraz jest co?

chemmobile's picture

Obecnie obowiązująca linia

Obecnie obowiązująca linia polityczna jest taka: może i gaz katarski nie jest najtańszy, ale jako narzędzie dywersyfikacji źródeł dostaw spowodował, że Rosja musiała nam obniżyć ceny gazu, a zatem jest przydatny.

chemmobile's picture

Jakby uważał ją za słuszną,

Jakby uważał ją za słuszną, to bym tu nie siedział.
A czy skuteczna? Przyszłość pokaże

A ja mam

pytanie. Czy obniżka ceny za rosyjski gaz była wogóle związana z kontraktem katarskim? I czy nawet bez obniżki ten rosyjski gaz nie byłby przypadkiem tańszy lub porównywalny z katarskim.

Jest jeszcze jedno pytanie: na ile Rosja może obniżać cenę swojego gazu względem amerykańskiego LNG? Wydaje mi się że w warunkach "rynkowych" bez konfliktów, nacisków, sankcji, rewolucji Rosja ma dużą rezerwę.

Andrzej's picture

Spadek cen gazu to ROPA

przede wszystkim, bo jednak ciągle większość kontraktów jest pod nią podwieszona. Spadek cen gazu dokonał się na skutek spadku cen ropy.

Pokazywałem to już:

Dzisiaj gaz amerykański to 100 dolarów, do tego trzeba dodać 150%, czyli razem 250$. Powyżej ceny spotowej dzisiaj i kontraktów rosyjskich. A firmy gazowe w USA zdychaja przy tej cenie z głodu.

tu więcej...

chemmobile's picture

Czy obniżka ceny za rosyjski

Czy obniżka ceny za rosyjski gaz była w ogóle związana z kontraktem katarskim?

Oczywiście, że nie, ale trzeba ludziom jakoś wytłumaczyć celowość budowy gazoportu i ściągania do niego drogiego gazu. Jeśli nie zmieni się antyrosyjska polityka polskich rządów, to cena gazu rosyjskiego nie będzie wyższa niż gazu katarskiego, jak prognozował to Miedwiediew kilka lat temu (tj. wielkość rabatu na gaz będzie uzależniona od cen gazu arabskiego).

Andrzej's picture

zero związku

z gazoportami

Ale projekt ciekawy jednak nie przy ISIS w płn Afganistanie.

puste gazoprty

Ja pod tym wpisem , bo najnowszy . Zastanawiał się Pan , jak każdy normalny człowiek , bo normalni zawsze mają nadzieję , że ktoś nie wejdzie n-ty raz w to samo g...o i mysłał o paraleli PiS - Orban .
Właśnie w polityce międzynarodowej PiS pojechaaaał na Upadlinie . Bo były jakieś nadzieje itp. Więc się skończyły . Będziemy ich ślepo popierać , włącznie z uczestnictwiem w szczycie NATO (?) . Jesteśmy oczywiście za sankcjami dla Rosji . Zaś dla budżetu kolejny cios - Duda obiecał kredyt na 4 mld. z naszych pieniędzy ! Paranoja !
Zaczynam się bać.