Rosja - słodka ropa na wschód

Ropę tradycyjnie dzieli się na słodką (sweet) i kwaśną (sour) w zależności od zawartości siarki. Granicą jest poziom 0,5% siarki w ropie. Określenia te świetnie oddają dzisiejsze stosunki między Rosją a Europą i Azją. Z Europą są kwaśne (sour), tak jak ropa (Russian Export Blend - API gravity 32, sulfur 1.2%), płynąca z Rosji na zachód. Nie dość, że "kwaśna" to na dodatek płynie jej coraz mniej:

russia-oil-export-eu-asia-WSJ1.jpg

Eksport do Europy maleje - dostawy przez największy rurociąg "Przyjaźń" spadły z 3,7 milionów baryłek dziennie (185 mln ton rocznie) w maju 2012 poniżej 3 mln b/d w lipcu. Stosunki się pogarszają, Unia wprowadza sankcje, słychać głosy o całkowitym embargu ze strony Polski i Europy na rosyjską ropę, więc jest kwaśno. Jak tak dalej ostro pójdzie, możemy zamykać rafinerie.

Za to na wschód z Rosji płynie coraz szybciej ropa słodka Sokol (API gravity 36,7, sulfur content 0.24%), która wydobywana jest na wschodniej Syberii i blendowana specjalnie dla azjatyckich rafinerii, a ostatnio także dla amerykańskich.

Rosja obecnie zwiększa wysyłki na wschód, płynie tam już rurociągami (WSTO)
30% eksportowanej ropy, z czego większość w rejon Asia Pacific. Sokol jest trochę tańszy od gatunku Dubai i pozwala zmniejszyć Azji zależność od ropy z Zatoki Perskiej i nie płacić tzw. "asian premium".

Rosja uwalnia się od przywiązania do Europy, poprawia swoją pozycję jako "swing producer" na kierunkach wschód - zachód. Azja zyskuje bliska geograficznie alternatywę dla bliskowschodnich dostaw. Europa traci możliwości korzystnego związania ze sobą ogromnych zasobów surowców i słucha bajek o amerykańskiej ropie. Podobnie jak z gazem ziemnym.

- - -
grafika: WSJ

Tematy: 

komentarze: 7

...

Czyli Arabia Saudyjska dając zniżki na rynkach azjatyckich broni sie przed m.in. przed rosyjska tansza (od bliskowschodniej) mieszanką?

Andrzej's picture

Raczej przed ...

Irakiem, Iranem, Libią... ale z pewnością rosnący eksport na rynki azjatyckie, osłabia pozycję OPEC w Azji. Więc walczą o rynek upustami.

W telewizji mowia duzo,bo postawowa funkcja telewizji to

public relation czyli tzw funkcja opiniotworcza czyli tlumaczac ten eufemizm na prosty jezyk to propaganda. A moze powiedzieli dokladnie ile ten gaz bedzie kosztowal i o ile bedzie tanszy?

A co w telewizji mowili o rodzimym gazie lupkowym 2-3 lata temu. Dzisiaj juz wiadomo ze 2-3 lata temu w telewizji czy mediach tworzyli nierealny obraz rzeczywistosci wcale nie rozny od fikcji tworzonych za komunizmu. Zwroce panstwa uwage na fakt ze fikcje propagandy komunizmu powszechnie uwazane sie dzisiaj za klamstwa.

Wracajac do Litwy to odsylam zainteresowanych do artykul Reutersa w ktorym minister energetyki Litwy jest cytowany ze powiedzial iz:

Dostawy (LNG) Statoila beda w tym samym przedziale cenowym jak Gazpromu.

" Statoil’s supplies will come “in the same price-range” as Gazprom’s exports to Lithuania after this year;s price-reduction, Masiulis said. "

http://www.bloomberg.com/news/2014-10-27...

Co biorac pod uwage (przypisujac mu zwykle cechy polityka) ze gdyby mogl sie pochwalic ze ten gaz jest tanszy to by to zrobil.

Z tego samego artykulu:
The Baltic state now “can very seriously consider the option of not having any agreements with” Gazprom when the gas supply contract expires, Grybauskaite said. Still, Lithuania doesn’t “strictly reject Russian gas, especially if it comes at a cheaper and competitive price for us.”

Z innego artykulu z Yahoo wynika ze ten termial ma przepustowosc 4 miliardy metrow szesciennych a Litwa bedzie wykorzystywala tylko 0.54 milardow czyli 13.4 % pojemnosci, 20% swojego rocznego zapotrzebowania

The terminal gives Lithuania, with a population of three million, the capability to import up to four billion cubic metres of gas per year after 2015 from sources such as Norway's Statoil

Lithuania will use the terminal to import 0.54 billion cubic metres of gas from Statoil next year, about one-fifth of annual demand, the first alternative to Russian energy giant Gazprom.

This is well above the 2.7 billion cubic metres it bought from Russia last year, and leaves plenty of extra capacity for its Baltic neighbours Latvia or Estonia, analysts note.

http://news.yahoo.com/lithuanias-first-f...

To co mam TVP uwiezyc ze Litwini mogliby kupowac tanszy gaz ale wola drozszy od Rosjan.

Konkluzja (swiat wedlug Ziuka): Ten gas jest drozszy. Projekt jest czysto geopolityczny. Co znowu tlumaczac na prosty jezyk: za bezpieczenstwo kontynuowania bierzacej lini politycznej elit Litwy trzeba zaplacic z kieszeni szarego obywatela.

Ziuk

Andrzej's picture

Litewski gaz - schemat kalkulacji

Cena =

  • gaz Statoil cena eu + 3 $/mbtu
  • transport - koszt stał wynajmu rocznego gazowca / roczna przepustowość
  • pytanie - koszty regazyfikacji na statku uwzględniają gaz jako źródło energii czy nie?

Musi być droższy. Na pewno od europejskich giełd jakieś 5-6 $/mmbtu. Tak z grubsza bez analiz.

Bajki o amerykańskiej ropie i gazie

Tu jest ciekawy raport pt. Drilling Deeper, podtytuł którego (a reality check on US government forecasts for a lasting tight oil & shale gas boom) już wyraźnie wskazuje na bajkowy charakter urzędowych amerykańskich szacunków zasobów gazu i ropy z łupków:
http://www.postcarbon.org/wp-content/upl...

Wprawdzie Post Carbon Institute, tak nazywa się instytucja, która raport przygotowała, brzmi jak nazwa dla podmiotu z grubszą polityczną agendą, jednakże sam raport sprawia wrażenie dosyć solidnego, a osoba, która go sporządziła (http://www.postcarbon.org/our-people/dav...), wygląda na to, że ma duże praktyczne doświadczenie w szacowaniu zasobów węglowodorów.

Według tego raportu szczyt wydobycia ropy i gazu ze wszystkich 7 największych amerykańskich basenów przypadnie na lata 2016-20120 (według EIA - 2040). A łączne maksymalne wydobycie w latach 2010-2040 wyniesie 230 Tcf (według EIA 377 Tcf). Zatem w długim terminie prognozy EIA są bardzo optymistyczne (bajkowe), co według autorów raportu będzie miało poważne skutki dla amerykańskiej polityki energetycznej (cytat z podsumowania poniżej):
The consequences of getting it wrong on future shale gas production are immense. The EIA projects that the U.S. will be a significant LNG exporter in 2040 (15% of total production). Although the flush of shale gas production is likely to peak by 2020 and decline thereafter, there are 4 approved, 13 proposed, and 13 potential LNG export facilities under consideration. The wisdom of liquidating as quickly as possible what will likely turn out to be a short-term bonanza should be questioned. A sensible energy policy would be based on this prospect.

Pozdrawiam,

Piotr

petrol discoveries

http://www.beyondoilnyc.org/growing_gap.png może to ciekawy temat na artykuł gdyż nie mogę znaleźć wykresu z odkrywkami za ostatnie lata a tu jest tylko do 2007. Ciekawe jak ta prognoza się sprawdziła i jaki teraz jest gap pomiędzy odkrywkami a wydobyciem.