PGNiG i Gazprom - brak współpracy?

Redaktor Mateusz Zardzewiały z Super Expressu zadał mi kilka pytań na temat ostatniego "kryzysu dostaw" gazu do Polski.

„Super Express”:- W środę usłyszeliśmy, że Gazprom nie dostarczył Polsce aż 46 proc. zamówionego przez nas gazu. Kontrakt gazowy nie chroni nas przed zmniejszeniem dostaw?

Andrzej Szczęśniak: - Rzecz w tym, że nie było żadnego zmniejszenia. Dostawy gazu z Rosji były coraz większe od początku września. 2 września było to 22 mln metrów sześciennych, a 9 września już 27 mln. Nie jest to więc problem braku dostaw dla Polski, a raczej brak komunikacji i współpracy między PGNiG a Gazpromem. Ten alarm i zamieszanie były zupełnie niepotrzebne.

- - Czyli nikt nam gazu nie ogranicza?

To Polska radykalnie, bo prawie o 100 proc. w ciągu kilku dni, zwiększyła swoje zapotrzebowanie. Jeśli przez pewien czas zamawiamy określoną ilość, powiedzmy 20 mln metrów sześciennych, a nagle zwiększamy do 34 mln to powstaje pytanie czy było to uzgodnione. Tego nie wiemy. PGNiG mówi, że miało do tego prawo. Ale prawo prawem, a współpraca współpracą. Pytanie też jakie były przyczyny. Moim zdaniem były techniczne, ponieważ Rosji nie opłaca się wywoływać konfliktu. Rosja negocjuje dziś z UE bardzo ważne rzeczy i konflikt działałby na jej szkodę.

- - Rosjanie nie strzelają sobie w stopę? UE chyba po raz pierwszy w historii tak poważnie podeszła do tego problemu. Państwa członkowskie wypełniły swoje magazyny gazu.

Zapełnianie magazynów jest spowodowane kryzysem ukraińskim i obawami, że przestanie przez Ukrainę płynąć gaz do Europy. Patrząc na zachowania Rosji, a nie na medialne wywody analityków, widać, że Rosja raczej ten konflikt uspokaja niż rozdmuchuje. Owszem, UE martwi się o dostawy gazu, ale współpracuje z Rosją, by Ukraina spłaciła długi i by nie doszło w zimie do przerwania dostaw gazu.

- - Czy ten kryzys może zaszkodzić naszemu przemysłowi?

Takie kryzysy nie są groźne dla odbiorców, ale wywołują sporo hałasu w mediach. Gaz w Polsce ma bardzo małe znaczenie energetyczne. Stanowi zaledwie 13 proc. bilansu energetycznego. Sami wydobywamy aż 1/3 naszego zapotrzebowania. Dwa poprzednie głośne kryzysy gazowe z lat 2006 i 2009 - dla gospodarki oznaczały niewielkie zmniejszenia dostaw dla przemysłu, a dla gospodarstw domowych zerowe skutki – gaz spokojnie płynął i będzie płynął. Jedynym efektem jest szum medialny.

SE

Tematy: 

komentarze: 9

Andrzej's picture

Nie

za proste wytłumaczenie. I nic nie tłumaczy. W przypadku Unii Energetycznej Premiera Tuska - tak, ale tu nie widać, komu miałoby to służyć dla kampanii.

Pozdrawiam

Rutynowe

podgrzewanie.
Na Pana to nie działa, bo Pan wie jak jest.
Ci, dla których to jest przeznaczone - nie wiedzą.
Klasyka: news do ludzi dotrze, sprostowanie nie.

mmm777

Ale to przecież normalne, tak

Ale to przecież normalne, tak jak straszenie ludzi wojną z Rosją. Ograniczając źródła do np. wiadomości (bez różnicy na jakiej stacji), co jest domeną 90 procent obywateli, można rzeczywiście dojść do wniosku, że a) zamarzniemy b) lada moment będzie pobór powszechny. Dziennikarze mają co robić, ale nie mają już świadomości, że te bzdury mają poważne reperkusje w społeczeństwie...

Andrzej's picture

jak to widać z Ukrainy? Oczywiście kryzys

Россия перекрыла Польше газ на 45%

Четверг, 11 сентября 2014, 13:46

Российский "Газпром" без объяснения причин уменьшил поставки газа в Польшу на 45%.

Об этом говорится в заявлении Польской нефтегазовой компании (PGNiG).

В компании заявили, что поставки согласно Ямальскому контракту и дальше не выполняются в полном объеме.

"Дефицит поставок на 10 сентября составил около 45%", - заявили в PGNiG.

Компания заявила, что отбирала такие объемы газа, которые не противоречили контракту, но "Газпром" почему-то не выполняет его.

"Чтобы компенсировать недостаток поставок с восточного направления", PGNiG приняла решение закупить газ в Германии и Чехии.

Компания пытается выяснить причины уменьшения поставок с восточного направления, "носят ли они технический характер, или экономический".

"PGNiG не получила до сих пор никакой информации от "Газпрома" о причинах уменьшения поставок газа в Польшу", - говорится в заявлении.

Как известно, в среду польская компания заявила, что "Газпром" уменьшил поставки газа на 25%.

Поэтому Польша вынуждена была остановить реверсные поставки голубого топлива в Украину.

Украинская правда

Andrzej's picture

I co? i natychmiast Polska obcięła dostawy do Ukrainy :-)

Польша прекратила реверсные поставки газа в Украину

Среда, 10 сентября 2014,

Об этом в ходе круглого стола сообщил председатель правления "Укртрансгаза" Игорь Прокопив, пишуть "Украинские новости".

"Сегодня Россия начала ограничивать поставки газа в Польскую Республику, то есть (с целью) разорвать реверс с Польши, который мы получаем", - сказал он.

По словам Прокопива, в 14:00 Польша прекратила реверсные поставки газа в Украину.

Как сообщалось, в среду Польская нефтегазовая компания (PGNiG) сообщила о непонятном уменьшение поставок природного газа из России по Ямальскому газопроводу.

В августе, по оперативным данным, Украина импортировала около 120,85 млн куб. м природного газа в реверсном режиме через территорию Польши.

В апреле Национальная акционерная компания "Нефтегаз Украины" возобновила импорт газа из Европейского Союза через территорию Польши.

Украинская правда
http://www.pravda.com.ua/rus/news/2014/0...

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.