Studio Wschód: Polska w Kazachstanie

Wizyta Prezydenta Kaczyńskiego w Kazachstanie w końcu marca 2007 r. nie zakończyła się sukcesem. Dyskusja nad jej oceną odbyła się w programie "Studio Wschód" Telewizji Polskiej - program 3.

Wynikają z tego ciekawe wnioski, wydaje się bowiem, że polscy politycy nie wyciągnęli wniosków z tego, co usłyszeli w Azji Centralnej i że ich przekonania na temat sytuacji i możliwości działania Polski w tym rejonie są dalekie od rzeczywistości.

Więcej: Porażka prezydenckiej wizyty nad M Kaspijskim

Tematy: 

komentarze: 8

Krakowski szczyt a kazachska ropa

"Rossijskaja Gazieta" odnotowuje, że "na (krakowski) szczyt zaproszony był Nursułtan Nazarbajew, który jednak wolał w tym czasie spotkać się z Władimirem Putinem, by porozmawiać o wspólnych z Rosją trasach transportu kazachskich nośników energii".
"Jest to poważny cios dla planów energetycznych Polski, Gruzji, Ukrainy i Azerbejdżanu, które przez kilka miesięcy próbowały zaproponować Kazachstanowi przyjaźń »przeciwko Rosji«"-

I co dalej?

Kazachskie marzenia...

Panowie, chyba za bardzo się przejmujemy propagandową ściemą towarzyszącą kwestiom kazachskim. Właśnie że ściemą bo konkrety zadziwiająco szybko gdzieś znikają.
O tym że żaden Nazarbajew nie pojawi się w Polsce było wiadomo już w marcu a nawet wcześniej było to do przewidzenia. Dlatego że on tu nie ma nic do roboty, a Kaczyński nie ma nic do zaoferowania.
Spróbujmy jasno i rzetelnie odpowiedzieć na proste pytanie - po co Kazachstanowi Polska? Owszem, Kazachstan chce eksportować ropę do Europy, ale z prostych powodów geograficznych trafi ona do Europy południowej lub Centralnej ale na południe od Polski. Bo i po co miałby Kazachstan ciągnąć rurę do Polski? To nie jest dla nich aż tak atrakcyjny rynek by inicjować "projekt stulecia". Zwłaszcza ciągnąć rurę omijając Rosję czyli sztucznie wydłużając trasę. Polska także względem Kazachstanu nie jest krajem atrakcyjnym tranzytowo - gdzie dalej miałaby ta ropa płynąć? Może do Skandynawii? A może do "Pribałtyki" która sama jest punktem tranzytowym, tyle że w kierunku odwrotnym? A może ta rura, klucząc przez pół kontynentu byle tylko Rosję ominąć, poszła by do Niemiec? Jakoś nie słyszałem by Niemcy byli zainteresowani takim projektem.
Zdaje mi się że Kazachstan teraz stanie się takim samym wishfull-thinking jak "kontrakt norweski" czy "kontrakty irackie". Nic z tego nie wyjdzie (bo to z założenia niewypał), ale o niepowodzenie będzie można długo oskarżać wszystkich wokół - Rosjan, Kazachów, agentów, ubeków...
Ciekaw jestem Waszej opinii.

Andrzej's picture

Zgoda, samo przeniesienie

Zgoda, samo przeniesienie źródła ropy dla tego projektu do Kazachstanu (chyba opracowanie finansowane przez Unię dało temu początek) - to już koncepcja nierealistyczna.

Błąd polskiej polityki - szczyt energetyczny - nie mógł zachęcić Kazachów, bo są pragmatyczni i już w kwietniu prez. Nazarbajew pytał prez. Kaczyńskiego - dlaczego tak mało w tym ekonomii, dlaczego oferujecie nam tak bardzo drogi transport?

Nikt nie wyciągnął wniosków z tego wyjazdu, ale zachowanie ministra Kowala w czasie tego programu pokazuje, jak myśli dzisiejsza ekipa: my jesteśmy świetni, wszystko jest na najlepszej drodze, po co nam wiedza, co o tym myśli biznes.

Ostatni rurociąg, który powstał bez biznesu to była Przyjaźń. Teraz ma chyba odnowić się ten sposób budowy rurociągów.

Priorytetowym szlakiem dla Kazachów jest morze, otwarte, z dostępem do całej Europy, do Stanów. Dlaczego mają drogo płacić za dostęp do zapchanego już Bałtyku (Primorsk!), skoro nikt tam nie chce ich ropy (nawet Orlen).

Jak powstawał projekt 10 lat temu (a uczestniczyłem w jego budowniu) miał sens, bo nie było nic. Dzisiaj jest BTC, buduje się Supsa - Ceyhan, zaraz będzie Burgas... i wszystko tańsze.

- - - - - -
Andrzej Szczęśniak

Ja też tego nie rozumiem.

Ja też tego nie rozumiem. Przecież gołym okiem na mapie widać - jeśli Azja Środkowa będzie chciała wyjść na rynek europejski to obierze albo kierunek południowy (czyli basen Morza Śródziemnego), albo kierunek rosyjski. Ciągnięcie rur przez południe, czyli przez dwa morza (Kaspijskie i Czarne) i kilka państw tranzytowych (i to o dość specyficznej sytuacji politycznej) żeby wyjść na kierunek bałtycki... to kompletny absurd!

Dobre stosunki z Rosją i import ropy z innych obszarów

Sądze iz mozna poprawić stosuunki z Rosją i utrzymać rurociag Przyjazń.

Kierunek dostaw tzw. bałtycki jest zasadny
- opcja dostaw ropy z Afryki Zachodniej z Unią Gospodarczą Afryki Zachodniej (ECOWAS).
- opcja dostaw ropy z Zatoki Perskiej
- przy reorientacji technologicznej rafinerii lekka ropa z Morza Północnego z pewnym ale ( tylko w pakiecie udziałowca złoża)
- 7% w dostawie to ropa bałtycka z Petrobalticu (szanse
Prognoza dla Unii Europejskiej ;
-45% ropy naftowej importowanej do UE pochodzi z Bliskiego Wschodu;
- Do 2030 roku, 90% ropy zużywanej w UE będzie musiało pochodzić z importu.
Czy koncepcja Przemysława Wiplera, szefa zespołu do spraw dywersyfikacji nośników energii przy wiceministrze gospodarki Piotrze Naimskim cytuję
" Chcemy zrealizować nasz projekt tak, żeby dostawa ropy do polskich rafinerii nie była zależna na żadnym etapie od dobrej woli strony rosyjskiej" jest jeszcze realna??

Dzien dobry. Ciekawa strona.

Dzien dobry.
Ciekawa strona. Bez zbędnej ideologii.
Co do Kazachstanu. Mam kolegę w Kazachstanie, to że L. Kaczynski jest u nich z wizyta, dowiedział sie ode mnie. Ambasada RP musiała zauważyc ciszę medialną wokół tej wizyty, która o czyms swiadczy.
Gdy mu powierdziałem jaki jest cel wizyty, był zdziwiony. Rosja jest dla Kazachstanu najwiekszym partnerem handlowym i nie tylko.
Wszelkie próby wciągniecia KZ w antyrosyjskie sojusze (reakcja przedstawicieli rządu RP na propozycję Nazarbajewa, by zaprosic Rosjan, tego dowodem) wywołują tylko smiech. To tak jakby wciągac Polskę w sojusze np. antyniemieckie.

Andrzej's picture

Dzięki za miłe słowa o witrynie

Staram się, żeby dostarczała wiedzy o branży, właśnie "bez zbędnej ideologii".

Co do Kazachstanu - ta wiedza niestety nie dociera do polityków. Oni dalej uważają, że Nazarbajew, bardzo zręczny polityk i myślący ekonomicznie człowiek, rzuci propozycje Rosji, narazi się na ogromne straty finansowe, żeby wejść w projekty, które nie dość że są mgliste, to jeszcze ekonomicznie dużo gorsze od innych ofert.

Wyjątkowy upór. Nie rozumiem go. I będzie nas kosztował, jak dotychczasowa polityka już kosztuje. A nawet więcej.

- - - - - -
Andrzej Szczęśniak

Może USA wstawiły sie za Polską w Kazachstanie- przeciw Chinom

24.05.2007 12:55:00
Посол Америки в Казахстане "не может себе представить, что будет какой-то единый нефтепровод, который бы справился с объемами всей добываемой в этой стране нефти"

Что может быть в числе этого самого «многого», показал дальнейших ход пресс-конференции. Как всегда, американский представитель не смог обойти тему экспорта нефти из Казахстана. Недавние казахстанско-российские соглашения, когда, как известно, президент Нурсултан Назарбаев заявил о готовности экспортировать всю добываемую в Казахстане нефть через российскую территорию, американский дипломат не считает провалом политики США, которые всегда активно лоббировали маршруты доставки центрально-азиатского газа и нефти через Каспийское море и Закавказье на Турцию.

- Мы бы хотели видеть в ближайшем будущем расширение возможностей Каспийского Трубопроводного консорциума, который также пролегает через территорию России.

Мы считаем, что диверсификация транспортировки сырья служит на благо Казахстана и Туркменистана, улучшает отношения между этими странами и потребителями сырья, — заявил г-н посол.

Журналисты так и остались в догадках по поводу этих слов г-на Ордвея. Было ли это знаком того, что его страна отошла от традиционной для нее позиции абсолютно приоритетной поддержки нефтепровода Баку-Джейхан или же имела место обычная политическая практика не делать трагедии из уже проигранной игры. Во всяком случае, внешне, на людях.

Правда, потом, по ходу выступления, дипломат упомянул, что, если говорить о тех объемах добычи и экспорта нефти, которые ожидаются в Казахстане в ближайшие десять лет, то «очень трудно себе представить, что будет какой-то единый нефтепровод или путь транспортировки, который бы справился с этими объемами». Упомянул он и уже начавший работать нефтепровод Западный Казахстан — Китай.

Анализируя весь контекст выступления дипломата, посвященного нефтепроводной политике Казахстана, можно предположить, что США предпочитают на данный момент смириться с тем, что Астана склонилась к северному, российскому, направлению, лишь бы не расширялись амбиции и присутствие в этой сфере Китая.

Во всяком случае, в ходе пресс-конференции американский посол не раз говорил о том, что его страна, как и раньше привержена политике расширения сотрудничества с Казахстаном в таких вопросах, как нефтегазовое взаимодействие и оказание поддержки в политике диверсификации экономики.

Amerykańska wersja dywersyfikacji sprzedazy z Kazachstanu ropy i gazu jest moim zdanie ukierunkowana na Europę i blokada Chin może pomóc polskiemu pomysłowi prezydanta Kaczeńskiego. Misja kongresmena amerykańskiego w dodatkowym celu przystapienia Kazachstanu OBWE może być intersujaca, konkluzja wobec nacisku Rosji.