O gazoporcie i specustawie

Redaktor Krzysztof Rzyman rozmawiał ze mną na temat gazoportu, katarskiego kontraktu i specustawy. Oto fragmenty wypowiedzi:

Polacy drogo zapłacą za LNG ze Świnoujścia

Polskie Radio
Polacy drogo zapłacą za dywersyfikację i tym samym zwiększenie bezpieczeństwa dostaw gazu. Gaz z terminalu LNG w Świnoujściu będzie o połowę droższy od gazu kupowanego w Rosji. Ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak twierdzi, że za gaz LNG ze Świnoujścia trzeba będzie drogo zapłacić.

... opóźnienie w uruchomieniu gazoportu w Świnoujściu, wobec pierwotnej daty - 1 lipca tego roku - może sięgnąć 12 miesięcy - mówi ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak.

Także nowa data przyjęta przez rząd - 30 grudnia - nie zostanie zdaniem gościa popołudniowego magazynu gospodarczego radiowej Jedynki dotrzymana.

- Bo nawet jeśli samą budową uda się dokończyć to pozostają jeszcze kwestie związane z odbiorami technicznymi – prognozuje Szczęśniak.

Co gorzej, jak twierdzi gość radiowej Jedynki, za gaz zapłacimy więcej niż teraz.Paliwo sprowadzane z Kataru będzie o 50 proc. droższe od surowca kupowanego z Rosji - mówi ekspert. To przełoży się na ceny w kraju.

Tymczasem rząd ma przyjąć drugą już "specustawę" która ma ułatwić budowę gazociągów w Polsce. Te przepisy otwierają drogę do budowy nowych linii przesyłowych np. do Radomia, czy Kielc - podkreślał gość Jedynki.

10.02.2014

Posłuchać można tutaj

glos.jpg

Tematy: 

komentarze: 5

Gucio z Montrealu's picture

Specustawa... dobrze czy źle? - raczej ...

... jakoś dziwnie, przynajmniej dla - odległego gapia/obserwatora ...

Ciągnąć «rurę» ze Szczecina do raczej południowo-wschodniej Polski mając tamże w pobliżu «ruska rurę» wydaje mi się być - «iściem w zaparte» ...

Chyba że chodzi o gaz o szczególnych własnościach/walorach istotnych dla tamtego przemysłu ...

Jak już ma być ten LNG to - wolałbym widzieć rozbudowę jego sieci dystrybucyjnej na Pomorzu zaadoptowanej do zasilania przyszłych miejscowych ciepło-elektrowni (zwróćcie uwagę na przestawienie kolejności słownych znaczeń) w ramach rozpowszechniania przyszłej energetyki rozproszonej ...

Ostatecznie - ten uciążliwy koszt tego LNG przy jego tylko 10% udziale w ogólnym zużyciu/zapotrzebowaniu gazu można łatwiej «przełknąć» niż przyszły dodatkowy koszt przewidzianej spec-ustawą rozbudowy i operacji tak krótkowzrocznie stworzonej na chybcika dodatkowej sieci ...

Gucio z Montrealu

Każda "specustawa" to kompromitacja ustawodawcy

Gdy zwykły przedsiębiorca chce rozbudować/wybudować zakład, sklep czy choćby garaż, to nie może sobie uchwalić specustawy i nikogo nie obchodzi, że nie zdąży na czas i całe przedsięwzięcie trafi szlag.
Co innego jak trzeba wybudować stadiony, drogi, a teraz gazociągi - tu nagle włodarze widzą konieczność pójścia na skróty, potwierdzając, że obowiązujące zwykłych szaraków wymogi potrafią zniweczyć sens inwestycji.

Andrzej's picture

Oczywiście

Oczywiście, to nie jest dobra rzecz. Ale tutaj nie ma konkurencji, jest infrastruktura, do której nikt się nie pali. Bo kosztowna, marże marne itd.

I w ostateczności jest taki dylemat: czy nie mieć rurociągów, choć zapotrzebowanie na gaz jest, czy zrobić specustawę i budować. Ja uważam, że trzeba budować inaczej się degradujemy cywilizacyjnie.

Gucio z Montrealu's picture

Oczywiście budować, ale - skwapliwie ...

... zamiast wzmacniać sieć dystrybucji elektrycznej o wysokich napieciach i przymierzać się do «jądrowej centralizacji marnowania energji i przestrzeni» - dużo korzystniej gospodarczo (ze wszystkich punktów widzenia) jest stopniowe zmniejszanie ogrzewania elektrycznego i przesuwanie go w stronę ogrzewania «ciepłem odpadowym - niskoparametrowym» uzyskiwanym z małych miejscowych «ciepło-elektrowni» napędzanych gazem ...

Tak powstające generatory jako miejscowe źródła elektryczności pracujące z miejscową siecią dystrybucyjną nisko napięciową mogą współpracować również z istniejącą już «zewnetrzną» siecią zasilania średnionapięciowego na zasadzie pobierania prądu z poza szczytowej jego dyspozycyjności ...

Inaczej mówiąc łatwiej i korzystniej jest rozprowadzać energię pod postacią gazu - «rurami» do tych miejscowych «ciepło-elektrowi» zamiast wyłącznie prąd liniami wysokiego napięcia łatwo ulegającymi wszelkiego rodzaju uszkodzeniom ...

Nie wspominając już o możliwości produkowania tego gazu z i w pobliżu - własnego węgla ...

Tak, że przy takim podejściu - zastosowanie tych spec-ustaw może się okazać bardzo przydatnym sposobem na przyśpieszanie rozwoju gospodarczego z prawdziwego zdarzenia ...

A ta - powyżej streszczona - technologia szczególnie przydatną do rozsądnego zagospodarowywania dużych przestrzeni ...

Gucio z Montrealu

Andrzej's picture

Nowy termin gazoportu

Premier Tusk 15 marca 2014 (PAP):

Do końca roku powinniśmy być gotowi do takiej technicznej próby z gazem katarskim, a w maju 2015 r. gazoport powinien normalnie pracować" - zapowiedział Tusk.

Tak to wcześniej wyglądało, ale obawiam się, że trzeba będzie z pół roku dodać.